گزگز دندان

دلایل و درمان بوی بد دهان حتی پس از مسواک زدن

گزگز دندان

گزگز دندان 275 183 محصولات دهان و دندان بنسر

اگر دندان های شما دچار خارش یا سوزن سوزن شدن می شود ، ممکن است دلیل آن را جویا شوید سوزن سوزن شدن دندان می تواند یک علامت گاه به گاه باشد که جای نگرانی ندارد یا می تواند نشان دهنده چیز جدی تری باشد.

این مقاله علل و درمان سوزن سوزن شدن دندان ها و همچنین راهکارهای پیشگیری از آن برای کاهش احتمال بروز این علائم را پوشش می دهد.

علل و درمان گزگز دندان ها

حفره های دندان

سوزن شدن دندان می تواند یکی از علائم حفره ای باشد که باید به آن توجه شود.

پوسیدگی دندان که توسط باکتری ها ایجاد می شود ، باعث ایجاد لکه های قهوه ای یا سفید روی دندان های شما می شود. با گذشت زمان ، این لکه ها می توانند به سوراخ هایی در سطح دندان تبدیل شوند و این سوراخ ها می توانند به عصب دندان شما نفوذ کنند.

یک حفره در مرحله پیشرفته باید توسط دندانپزشک پر شود تا دندان شما حفظ شود و علائم درد و سوزن سوزن شدن را متوقف کند.

دندان ترک خورده یا شکسته

در صورت ترک خوردن یا شکستن دندان ، ممکن است عصب دندان شما نمایان شود. گاهی اوقات ، ممکن است نتوانید ببینید که دندان شما آسیب دیده است ، اما علائم گزگز دندان ها را احساس می کنید.

دندانهای شکسته یا شکسته معمولاً باید با ترمیم دندان درمان شوند. این کار را می توان با باندینگ یا تاج یا اگر دندان شما ثابت نمی شود با ایمپلنت دندان انجام دهید.

گزگز دندان

حساسیت دندان

حساسیت دندان ، که به آن حساسیت به عاج نیز گفته می شود ، بدین معناست که دندان های شما به انواع خاصی از تحریکات بسیار حساس هستند.

این می تواند به این معنی باشد که خوردن غذای داغ ، نوشیدن یک غذای سرد یا گاز گرفتن بیش از حد سخت می تواند باعث ایجاد لرزش یا گزگز دندان ها شود.

حساسیت دندان زمانی اتفاق می افتد که مینای دندان شما با خوردن غذای اسیدی ، مسواک زدن بیش از حد محکم یا به عنوان بخشی طبیعی از پیری از بین رفته یا دچار فرسایش شده است.

همچنین می تواند علامت یک بیماری مانند رفلاکس اسید یا یک اختلال خوردن مانند پرخوری عصبی باشد.

بهترین درمان برای حفظ مینای دندان پیشگیری است. مینای دندان شما سخت ترین ماده در بدن شما است. همچنین می توانید آن را با خمیر دندان یا دهانشویه مخصوص درمان کنید که به حساسیت زدایی دندان ها کمک می کند.

پالپیت Pulpitis

پالپیت Pulpitis

پالپ شما ناحیه ای گوشتی در داخل هر یک از دندان های شما است که حاوی رگ های خونی و انتهای عصبی است.

پالپیت التهابی است که در پالپ یکی از دندان های شما ایجاد می شود و معمولاً در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. علائم شامل نه تنها درد ، بلکه سوزن سوزن شدن در ناحیه التهاب است.

گاهی اوقات می توان پالپیت را با پر کردن حفره ای برای محافظت از پالپ دندان درمان کرد. در مواقع دیگر ، پالپ دندان شما باید با کانال ریشه برداشته شود.

نورالژی سه قلو

نورالژی سه قلو یک درد مزمن است که بر اعصاب شما در کناره های صورت تأثیر می گذارد.

هنگامی که این بیماری را دارید ، بستن فک یا مسواک زدن دندان ها گاهی اوقات باعث سوزن سوزن شدن یا درد شدید می شود ، معمولاً در یک طرف صورت. خوردن و آشامیدن نیز می تواند باعث بروز علائم شود.

نورالژی سه قلو گاهی اوقات می تواند با داروهای ضد تشنج که برای مسدود کردن سیگنال های عصبی به مغز شما استفاده می شود ، درمان شود. اگر داروها برای شما موثر نیستند ، جراحی یکی دیگر از گزینه های درمانی است.

نورالژی سه قلو

سندرم سوزش دهان

سندرم سوزش دهان باعث درد ، سوزن سوزن شدن و سوزش در دهان ، زبان و دندان ها می شود.

این می تواند به عنوان علامت بیماری دیگری مانند آلرژی یا رفلاکس اسید رخ دهد ، یا می تواند یک بیماری اولیه خود به خود بدون علت زمینه ای باشد.

به گفته موسسه ملی تحقیقات دندانپزشکی و جمجمه ، درمان سندرم سوزش دهان ممکن است شامل برخی داروها و اجتناب از عوامل محرک مانند غذاهای اسیدی یا تند باشد.

همچنین ممکن است به شما توصیه شود که خمیردندان خود را عوض کرده و سطح استرس خود را کاهش دهید.

جلوگیری از گزگز دندان ها

برای اکثر مردم ، بهترین راه برای جلوگیری از علائم گزگز دندان ها رعایت بهداشت دهان و دندان است.

برای محافظت از دندان ها در برابر عفونت و ساییدگی مینای دندان ، مراحل زیر را انجام دهید:

  • همیشه از مسواکی استفاده کنید که موهای نرم تری دارد
  • از رژیم غذایی دوستدار مینا که غذاهای اسیدی را محدود می کند ، استفاده کنید.
  • هنگام انجام ورزشهای تماسی همیشه از محافظ دهان استفاده کنید.
  • دوبار در روز مسواک بزنید و هر روز نخ دندان بکشید.
  • برای درمان دندان قروچه (دندان قروچه) قدم بردارید.
  • برای بررسی و تمیز کردن بهداشت دهان و دندان به طور مرتب با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

زمان تماس با دندانپزشک در مورد سوزش دندان ها

اگر دندان های شما اغلب مور مور می کند یا باعث درد می شود ، نباید آن را نادیده بگیرید. سوزن سوزن شدن دندان می تواند یکی از علائم اولیه پوسیدگی دندان یا فرسایش مینای دندان باشد و بهتر است زودتر درمان شود.

اگر حساسیت دندان دارید که لذت شما را از غذاهای مورد علاقه شما محدود می کند ، از دندانپزشک بخواهید که خمیردندان یا دهانشویه ای تجویز کند که بتواند به درمان این علائم کمک کند.

ترجمه شده از مقاله The Trouble with Tingling Teeth