هیدروکسی آپاتیت Hydroxyapatite

دهانشویه فلوراید بنسر

هیدروکسی آپاتیت Hydroxyapatite

هیدروکسی آپاتیت Hydroxyapatite 260 194 محصولات دهان و دندان بنسر

هیدروکسی آپاتیت چگونه به دندان ها کمک می کند؟

دندان های شما از چندین لایه تشکیل شده است. در بالای آن ، لایه بیرونی سختی دارید که به مینای دندان معروف است. در زیر آن یک بافت سخت به نام عاج قرار دارد.

وقتی به زیر خط لثه می رسید ، یک ماده سفت دیگر به نام سیمان وجود دارد که ریشه ها را می پوشاند و از آنها محافظت می کند. این بافتهای سخت از ترکیبی از مواد معدنی و آلی به همراه کمی آب تشکیل شده است.

بیشتر قسمت معدنی از یون های فسفات و کلسیم ساخته شده است که بلورهای قوی هیدروکسی آپاتیت ایجاد می کنند. هنگام غذا خوردن ، کریستال ها به دندان های شما اجازه می دهند در برابر نیروهای زیر مقاومت کنند:

 • جویدن
 • آسیاب کردن

هیدروکسی آپاتیت موجود در خمیردندان و دهانشویه یک نسخه مصنوعی از همان ماده است. استفاده از آن چندین مزیت دارد:

خواص ضد باکتریایی

باکتری ها می توانند منجر به پوسیدگی دندان شوند. آنها مانع از تجزیه اسید در غذا و نوشیدنی هایی می شوند که هنگام مسواک زدن بعد از غذا در دهان شما باقی می مانند و این اسید شروع به حل شدن مینای دندان می کند.

یک منبع آزمایش معتبر در سال 2017 نشان داد که این خمیر دندان می تواند محافظی در برابر باکتری ها برای محافظت از دندان های شما ایجاد کرده و آن را در برابر پلاک مقاوم تر کند. و خمیردندان به پر کردن ترکها یا شکافهای کوچکی که در دندانها در حین معدن زدایی ایجاد می شود کمک می کند ، بنابراین باکتریها نمی توانند به داخل دندانهای شما نفوذ کنند.

کاهش حساسیت

اگر دندانهای حساسی دارید ، خمیردندان دهانشویه آپاتیت ممکن است حساسیت کمتری به دندان شما وارد کند ، زیرا مینای دندان شما را تقویت می کند.

آیا خمیر دندان و دهانشویه با هیدروکسی آپاتیت مینای دندان را بازیابی می کند؟

محصولات دهان و دندان بنسر حاوی نعنایک مطالعه در سال 2013 نشان داد که مینای دندان شما شاید سخت ترین ماده در بدن شما باشد. اما خدشه ناپذیر نیست موارد زیر می توانند به تدریج مینای دندان را خرد کنند:

 • سالخوردگی
 • غذا خوردن
 • صدمات
 • فرآیندهای دیگر

وقتی مینای دندان از بین رفت ، دیگر نمی توانید آن را پس بگیرید. اما می توانید محتوای معدنی مینای باقیمانده را افزایش دهید ، که باعث تقویت آن می شود و این همان کاری است که مجددسازی انجام می دهد.

استفاده از خمیردندان و دهانشویه با هیدروکسی آپاتیت به تجمع مجدد دندان های شما کمک می کند. دندان های شما هیدروکسی آپاتیت را جذب کرده و از آن برای بازسازی استفاده می کنند.

در حقیقت ، یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2019 منبع معتبر نشان داد که خمیردندان هیدروکسی آپاتیت به همان اندازه خمیردندان با فلوراید در جلوگیری از معدن زدایی و تجمع مجدد علائم اولیه حفره موثر است.

مطالعه تصادفی دوسوکور فوق نشان داد که خمیردندان هیدروکسی آپاتیت می تواند برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به حفره هستند ، یک ابزار مفید باشد ، زیرا می تواند بدون افزودن فلوراید اضافی به معدنی سازی مجدد کمک کند. این نگرانی در مورد سمیت ناشی از دوزهای بالاتر فلوراید را از بین می برد.

جایگزین ها

استفاده از هیدروکسی آپاتیت یا خمیردندان فلوراید یک راه موثر برای دستیابی به مجدد معدنی دندان ها است و آنها را قوی تر و سالم تر می کند.

اما این تنها راه جلوگیری از سم زدایی نیست. این استراتژی ها را در نظر بگیرید:

 • هیدراته بمانید. برای شستن دهان خود آب بنوشید ، به ویژه اگر نمی توانید به مسواک برسید.
 • مصرف قند را کاهش دهید. شکر کمتری بخورید تا باکتری ها از آن تغذیه کنند.
 • عادت آب میوه را ترک کنید آب میوه دوست دارید؟ مرکبات و آب میوه ها با اسیدهای آنها می توانند برای دندان های شما سخت باشند. آن را متعادل بنوشید و بعد از آن مسواک بزنید.
 • آدامس بدون قند بجوید. آدامس های بدون قند معمولاً حاوی زایلیتول ، نوعی الکل قندی ، برای بهبود طعم آن هستند. یک بررسی تحقیقی در سال 2004 نشان داد که زایلیتول می تواند دوباره سازی مجدد دندان ها را بهبود بخشد. یک بررسی تحقیق در سال 2010 نشان داد که زایلیتول همچنین ممکن است از تشکیل حفره جلوگیری کند. اگر اهل جویدن آدامس نیستید ، می توانید به جای آن یک آب نبات سفت با زایلیتول امتحان کنید.
 • لبنیات را کم کنید. شیر و سایر محصولات لبنی حاوی نوعی قند به نام لاکتوز هستند. اگرچه ممکن است لازم باشد به دنبال منابع دیگر کلسیم باشید.
  مکمل های کلسیم مصرف کنید. با مصرف کلسیم دندانهای قوی ایجاد کنید.
 • پروبیوتیک ها استفاده کنید. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است ، یک بررسی 2013 منبع معتبر نشان داد که پروبیوتیک ها ممکن است به دفع باکتری هایی که می توانند منجر به پوسیدگی دندان شوند کمک کند.
 • خشکی دهان را درمان کنید. اگر دهان شما خشک است ، در مورد نحوه تسکین آن با پزشک مشورت کنید. بر اساس یک بررسی تحقیقی در سال 2001 ، کاهش جریان بزاق در دهان شما می تواند منجر به افزایش املاح معدنی و افزایش خطر حفره شود.