آیا واقعاً هر 6 ماه یک بار به معاینه دندان توسط دندانپرشک نیاز دارید؟

همه چیز درباره سلامت دهان و دندان مبتلایان به دیابت نوع 1

آیا واقعاً هر 6 ماه یک بار به معاینه دندان توسط دندانپرشک نیاز دارید؟

آیا واقعاً هر 6 ماه یک بار به معاینه دندان توسط دندانپرشک نیاز دارید؟ 295 171 محصولات دهان و دندان بنسر

معمولاً گفته می شود که باید سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید.اما اگر می خواهید مطمئن شوید که چند وقت یکبار نیاز به چکاپ دندان نیاز دارید، باید شرایط دهان، بهداشت، عادات و سلامت کلی خود را در نظر بگیرید.

تفاوت بین معاینه دندانپزشکی و درمان های دندانپزشکی

معاینات دندانپزشکی ویزیت های معمولی است که شامل معاینه و تمیز کردن می شود. درمان‌های دندانپزشکی ویزیت‌های تخصصی برای درمان مشکلات مربوط به پر کردن، تمیز کردن عمیق دندان‌ها، کانال‌های ریشه، برداشتن دندان و موارد دیگر است. درمان های دندانپزشکی بر اساس نیاز برنامه ریزی می شوند، در حالی که معاینات دندانپزشکی از یک برنامه منظم پیروی می کنند. برنامه ریزی منظم برای معاینات دندانی می تواند از نیاز به درمان های تخصصی دندان جلوگیری کند.

چرا به معاینه دندان نیاز دارم؟

همه باید برای معاینات دندانپزشکی مراجعه کنند. این بازدیدهای روتین به دندانپزشک شما امکان می دهد هر گونه مشکل دندانی و سایر مسائل مربوط به سلامت دهان را که ممکن است متوجه آن نشده باشید، پیدا کند. بدون مراجعه منظم به دندانپزشک، شرایط درمان نشده احتمالاً دردناک خواهد شد و درمان آن نیز دشوار خواهد بود

به دندانپزشک خود اجازه دهید مرتباً دندان‌ها و لثه‌های شما را بازرسی کند، از بروز مشکلات جلوگیری می‌کند. هنگامی که دندانپزشک شما حفره ها را بررسی می کند و دستورالعمل های خاصی برای بهبود عادات بهداشت دهان و دندان به شما می دهد، احتمال ابتلا به پوسیدگی کمتر است.

یک نظرسنجی انجام شده در بریتانیا نشان داد کودکانی که فقط زمانی که متوجه مشکلی می‌شوند به دندانپزشک مراجعه می‌کنند، نسبت به کودکانی که به طور منظم ویزیت شده‌اند، دندان‌های پوسیده‌تر بیشتری دارند. کودکانی که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه می‌کردند نیز کمتر به کشیدن دندان نیاز داشتند

بررسی دیگری که با بزرگسالان انجام شد نشان داد افرادی که به طور منظم معاینه دندانی داشتند نسبت به افرادی که فقط برای درمان های دندانپزشکی به دندانپزشک مراجعه می کردند، به طور قابل توجهی دندان های کمتری از دست داده بودند. عوامل زیادی وجود دارد که به سلامت دهان و دندان کمک می کند، اما مراجعه منظم به دندانپزشک بخش مهمی از حفظ سلامت دندان ها و جلوگیری از مشکلات است.

درمان پوسیدگی دندان در کودک نوپا و راه های پیشگیری

در طول معاینه دندان من چه اتفاقی خواهد افتاد؟

رفتن به دندانپزشک می تواند ترسناک باشد و این ترس چیزی است که بسیاری از افراد را از مراجعه منظم باز می دارد. دانستن اینکه در حین معاینه دندان شما چه اتفاقی خواهد افتاد، ممکن است گرفتن وقت و قرار گرفتن در آن صندلی درازکش را کمی آسان‌تر کند.‌

در معاینه بعدی، دندانپزشک شما موارد زیر را انجام خواهد داد:

  • معاینه کامل دهان، دندان ها و لثه ها
  • درباره سلامت کلی خود و هر گونه مشکل دندانی که از آخرین ملاقات خود داشته اید سؤال می پرسد.
  • درباره آنچه می خورید و مصرف دخانیات یا الکل خود سؤال می کند.
  • به شما در مورد راه هایی برای بهبود بهداشت دهان و عادات کلی تمیز کردن دندان ها توصیه می کند
  • در صورت لزوم درمان یا سایر اقدامات را برای مشکلات دندانی توصیه می کند

در پایان قرار ملاقات، دندانپزشک شما باید تاریخی را برای ویزیت بعدی شما پیشنهاد کند. ممکن است زودتر از شش ماه، و ممکن است دورتر باشد. دندانپزشک شما هنگام برنامه ریزی برای معاینه بعدی، سلامت فعلی دهان و خطر ابتلا به مشکلات را در نظر می گیرد.

آیا واقعاً هر 6 ماه یک بار به معاینه دندان توسط دندانپرشک نیاز دارید؟

هر چند وقت یک بار باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

هیچ پاسخ یکسانی برای این سوال وجود ندارد. هنگام تصمیم گیری در مورد روتین چکاپ دندانپزشکی، موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. عواملی که بر تعداد دفعات مراجعه شما به دندانپزشک تأثیر می گذارد عبارتند از:

سبک زندگی. اگر اغلب الکل می خورید یا سیگار می کشید، ممکن است نیاز داشته باشید که بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که الکل مصرف می‌کنند سه برابر بیشتر از میانگین ملی در ایالات متحده از دست دادن دندان‌های دائمی دارند و مصرف دخانیات با بیماری‌های رایج دهان مرتبط است.

نگرش. اگر به بهداشت دهان و دندان خود پایبند باشید، سلامت دهان و دندان شما بهتر از زمانی خواهد بود که در رعایت عادات بهداشتی خوب کوشا نباشید. هرچه بیشتر متعهد شوید که دهان، دندان ها و لثه های خود را سالم نگه دارید، احتمال کمتری وجود دارد که اغلب به دندانپزشک مراجعه کنید.

ارثیت. موارد خاصی در مورد سلامت دندان شما وجود دارد که به سادگی نمی توانید آنها را تغییر دهید. اگر مستعد ابتلا به پوسیدگی هستید، باید اقدامات بیشتری برای مبارزه با آنها انجام دهید. اگر سابقه خانوادگی بیماری‌های دهان و دندان دارید، به مراقبت بیشتری از دندانپزشک خود نیاز دارید.

اقدامات پیشگیرانه یک راه عالی برای حفظ بهداشت دهان و دندان شما است، اما اگر نمی توانید به راحتی به محصولات و خدماتی که برای مراقبت از سلامت دهان و دندان خود نیاز دارید از جمله خمیردندان و دهانشویه دسترسی پیدا کنید، به احتمال زیاد به معاینات مکرر دندانپزشکی نیاز خواهید داشت. ‌

رعایت یک برنامه منظم از قرار ملاقات های دندانپزشکی برای جلوگیری از مشکلات و محافظت از سلامت دهان و دندان شما مهم است. با دندانپزشک خود صحبت کنید تا تصمیم بگیرید که چه زمانی معاینه بعدی شما باید انجام شود.