علت خارش لثه ها و درمان آن

چرا دندان من بعد از پر شدن هنوز درد می کند؟

علت خارش لثه ها و درمان آن

علت خارش لثه ها و درمان آن 275 183 محصولات دهان و دندان بنسر

خارش لثه ها می تواند نشانه چندین بیماری گوناگون باشد. اینها شامل بیماری لثه ، آلرژی، تغییرات هورمونی و موارد دیگر است. تشخیص اینکه چه شرایطی باعث خارش لثه می شود می تواند به شما در یافتن درمان و متوقف کردن خارش کمک کند.

لثه های شما بافت ظریف و حساسی هستند که از دندان ها ، ریشه ها و اعصاب شما محافظت می کند . آنها نیز به مراقبت شما نیاز دارند. بدون آن ، لثه ها می توانند چندین نوع بیماری مزمن دندانی ایجاد کنند که می تواند منجر به عواقب جدی شود.

علل احتمالی خارش لثه

پی بردن به علت خارش لثه ها می تواند به شما در یافتن درمان کمک کند. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث ایجاد علائم شما شده است ، با دندانپزشک خود وقت بگیرید. با هم ، می توانید برخی دلایل را تا زمانی که علت دلایل خارش لثه را پیدا نکرده اید ، رد کنید.

صدمات وارد شده به لثه

ضربه یا صدمه به لثه می تواند باعث درد ، ناراحتی و خارش شود. این صدمات ممکن است در نتیجه یک آسیب جسمی باشد ، مانند صدمه ای که هنگام انجام یک ورزش ایجاد می شود. آسیب نیز ممکن است نتیجه رفتارها باشد. دندان قروچه ، می تواند باعث سردرد ، درد فک و حتی خارش لثه شود. همچنین استفاده از سیگارهای الکترونیکی و بخور باعث تحریک و خارش لثه ها می شود.

تجمع پلاک

یک لایه نازک یا لایه ای از پلاک  یک ماده بی رنگ و چسبنده- می تواند با گذشت زمان ایجاد شود. مخاط و غذا با باکتری ها ترکیب شده و باعث رشد بیش از حد پلاک می شوند. با گذشت زمان ، پلاک می تواند منجر به بیماری لثه شود. علائم تجمع پلاک ممکن است شامل حساسیت لثه ، خونریزی هنگام مسواک زدن و خارش لثه ها باشد.

التهاب لثه

اولین مرحله بیماری لثه ، التهاب لثه است. نام دیگر بیماری لثه بیماری پریودنتال است. التهاب لثه یک شکل خفیف از این بیماری است و در اثر تجمع پلاک ایجاد می شود. در این مرحله ، التهاب لثه به احتمال زیاد عوارض اضافی ایجاد نکرده است.

خارش لثه

عکس العمل های آلرژیتیک

حساسیت به برخی موارد ممکن است باعث خارش لثه شود. اینها شامل غذاها ، دانه ها ، داروها و حیوانات خانگی است. حتی حساسیت های فصلی مانند تب یونجه می تواند باعث خارش لثه شود.

تغییرات هورمونی

تغییرات سطح هورمون طبیعی ممکن است بر احساس لثه شما تأثیر بگذارد. زنان در دوران بارداری ، بلوغ ، قاعدگی یا یائسگی ممکن است بیشتر دچار خارش لثه شوند. آنها همچنین ممکن است علائم دهانی دیگری مانند درد ، حساسیت و خونریزی را در این زمان تجربه کنند.

خشکی دهان

دهان شما عملکرد خوبی در تنظیم رطوبت طبیعی شما دارد. گاهی اوقات ، برخی شرایط پزشکی یا داروها می توانند دهان شما را از تولید بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن لثه ها و زبان باز دارند. این می تواند منجر به خشکی دهان شود و یکی از علائم شایع این بیماری خارش لثه است.

پروتزهای دندانی نامناسب

دندانهای مصنوعی می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. اگر بین این دستگاه ها و لثه های شما فاصله وجود داشته باشد ، غذا می تواند به طور مخفیانه وارد بدن شود. باکتری ها می توانند شروع به رشد کرده و عفونت ایجاد شود. این می تواند منجر به التهاب ، حساسیت و خارش لثه شود.

درمان خارش لثه

درمان خارش لثه بستگی به علت خارش لثه دارد. چندین مورد از این درمان های خارش لثه ، درمان های خانگی هستند. دیگران ممکن است به درمان دندانپزشک  نیاز داشته باشند.

روشها و داروها

  • آنتی هیستامین ها: اگر خارش لثه ها ناشی از آلرژی باشد ، آنتی هیستامین ممکن است علائم را متوقف کند.
  • محافظ دندان: با استفاده از محافظ دندان هنگام انجام ورزش های تماسی و هنگام خواب از آسیب بیشتر به دندان های خود جلوگیری کنید.
  • پاکسازی پلاک از دندان ها:استفاده از ابزار الکتریکی توسط دندانپزشک به شما کمک کند تا تارتار و پلاک ایجاد شده را از بالا و زیر خط لثه برطرف کند. بعید است مسواک زدن به تنهایی بتواند این میزان از تجمع بالا  را از بین ببرد.
  • لیزر: این روش پلاک و تارتار را از بین می برد و ممکن است علاوه بر جرم گیری و برنامه ریزی سنتی ، درمان موثری باشد.

محصولات دهان و دندان بنسر حاوی نعنادرمان های خانگی و مراقبت از خود

  • بهداشت مناسب دندان: مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز برای سلامت دهان و دندان ضروری است. شما همچنین باید از خمیردندان هایی مانند خمیر دندان ذغالی بنسر استفاده کنید که برای جلوگیری از ایجاد جرم و پلاک طراحی شده است. اگر با التهاب یا عفونت لثه مشکلی دارید ، دهانشویه های ضد عفونی کننده بدون الکل بنسر نیز ایده خوبی باشد. مراقبت خوب از دندان ها و لثه ها در وهله اول می تواند تا حد زیادی از مشکلات آینده جلوگیری کند.
  • دهانشویه آب نمک: 1 قاشق چایخوری نمک را در 8 اونس آب ولرم حل کنید. آب را به آرامی در دهان خود بچرخانید و آن را به بیرون تف کنید. آب نمک می تواند خارش و سوزش لثه را برطرف کند.
  • تکه های یخ: به آرامی تکه های یخ را بمکید تا لثه ها خنک شوند و خارش را متوقف کنید. به عنوان یک امتیاز ، تکه های یخ می توانند به هیدراته شدن شما کمک کنند.
  • تغییر در شیوه زندگی: سیگار کشیدن می تواند سلامت لثه شما را تحریک کند. ترک سیگار ممکن است خارش را متوقف کند. این شامل ترک سیگارهای الکترونیکی و … می شود. اجتناب از غذاهایی که لثه های شما را تحریک می کنند نیز می تواند مفید باشد. غذاهای تند ، اسیدی ، نشاسته ای یا شیرین شایع ترین عاملان تحریک لثه هستند.

ترجمه از مقاله : Itchy Gums