التهاب لثه چیست؟

التهاب لثه چیست؟

التهاب لثه چیست؟ 224 149 محصولات دهان و دندان بنسر

التهاب لثه نوعی بیماری شایع و خفیف لثه (بیماری پریودنتال) است که باعث تحریک ، قرمزی و تورم (التهاب) لثه ، بخشی از لثه در اطراف پایه دندان می شود. مهم است که التهاب لثه جدی گرفته شود و به موقع درمان شود. التهاب لثه می تواند منجر به بیماری لثه بسیار جدی تری به نام پریودنتیت و از دست دادن دندان شود.

شایعترین علت التهاب لثه ، بهداشت نادرست دهان و دندان است. عادات خوب بهداشت دهان و دندان ، از جمله مسواک زدن حداقل دو بار در روز ، نخ دندان کشیدن روزانه و انجام معاینات منظم دندانپزشکی ، می تواند به پیشگیری و برگشت ورم لثه کمک کند.

علائم

لثه های سالم سفت و صورتی کم رنگ هستند و محکم در اطراف دندان ها قرار می گیرند. علائم و نشانه های التهاب لثه عبارتند از:

لثه های متورم یا پف کرده

لثه های قرمز تیره یا قرمز تیره

لثه هایی که هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن به راحتی خونریزی می کنند

بوی بد دهان

عقب رفتن لثه ها

لثه های حساس

 

چه موقع به دندانپزشک مراجعه کنیم

در صورت مشاهده علائم و نشانه های التهاب لثه ، قرار ملاقات با دندانپزشک خود را تعیین کنید. هرچه زودتر به مراقبت بپردازید

علل

التهاب لثه

شایع ترین علت التهاب لثه ، بهداشت نادرست دهان و دندان است که باعث ایجاد پلاک روی دندان می شود و باعث التهاب بافت های اطراف لثه می شود

پلاک یک فیلم چسبنده و نامرئی است که عمدتا از باکتری تشکیل شده است و در اثر برهم کنش نشاسته و قندهای موجود در مواد غذایی با باکتری هایی که به طور معمول در دهان شما قرار دارند ، روی دندان های شما ایجاد می شود. پلاک نیاز به برداشت روزانه دارد زیرا به سرعت دوباره تشکیل می شود.

در صورت عدم شستشوی دندان ،پلاک به تارتار تبدیل می شود. پلاکی که روی دندان شما می ماند می تواند در زیر خط لثه به صورت تارتار سفت شود که باکتری ها را جمع می کند. تارتار پاک کردن پلاک را دشوارتر می کند ، یک محافظ محافظتی برای باکتری ها ایجاد می کند و باعث تحریک در طول لثه می شود. برای از بین بردن تارتار به تمیزکاری دندانپزشکی حرفه ای نیاز دارید.

عوامل خطر

التهاب لثه شایع است و هرکسی می تواند به آن مبتلا شود. عواملی که می توانند خطر ورم لثه را افزایش دهند عبارتند از:

عادات ضعیف مراقبت از دهان و دندان

سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو

سن بالاتر

دهان خشک

تغذیه نامناسب ، از جمله کمبود ویتامین C

ترمیم دندانی که دارای ساختار مناسبی نیستند و یا دندان های کج که تمیز کردن آنها دشوار است

شرایطی که باعث کاهش ایمنی مانند سرطان خون ، اچ آی وی / ایدز یا درمان سرطان می شود

داروهای خاصی مانند فنی توئین (دیلانتین ، فنیتک) برای تشنج صرع و برخی مسدودکننده های کانال کلسیم که برای آنژین ، فشار خون بالا و سایر موارد استفاده می شود

تغییرات هورمونی ، مانند موارد مربوط به بارداری ، چرخه قاعدگی یا استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری

ژنتیک

شرایط پزشکی مانند برخی از عفونت های ویروسی و قارچی.

عوارض

التهاب لثه درمان نشده می تواند به بیماری لثه منتقل شود که به بافت و استخوان زیرین (پریودنتیت) گسترش می یابد ، یک بیماری بسیار جدی تر که می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

تصور بر این است که التهاب مزمن لثه با برخی بیماری های سیستمیک مانند بیماری های تنفسی ، دیابت ، بیماری عروق کرونر ، سکته مغزی و آرتریت روماتوئید همراه است. برخی تحقیقات نشان می دهد که باکتری های مسئول پریودنتیت می توانند از طریق بافت لثه وارد جریان خون شما شوند و احتمالاً قلب ، ریه ها و سایر قسمت های بدن شما را تحت تأثیر قرار دهند. اما برای تأیید پیوند به مطالعات بیشتری نیاز است.

دهان خندقی که به آن التهاب لثه نکروزان کننده NUG  نیز گفته می شود ، نوعی التهاب لثه است که باعث ایجاد لثه های دردناک ، آلوده ، خونریزی دهنده و زخم می شود. دهان خندقی امروزه در کشورهای پیشرفته نادر است ، اگرچه در کشورهای در حال توسعه که دارای تغذیه نامناسب و شرایط زندگی نامناسب هستند ، معمول است.

جلوگیری

بهداشت دهان و دندان خوب است. این بدان معنی است که حداقل دو بار در روز – صبح و قبل از خواب – مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید. بهتر است ، بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده یا همانطور که دندانپزشک توصیه می کند مسواک بزنید. استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن به شما امکان می دهد ذرات و باکتری های شل شده مواد غذایی را پاک کنید.

ویزیت های منظم دندانپزشکی. برای تمیز کردن ، معمولاً هر شش تا 12 ماه یکبار ، به طور مرتب به دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان مراجعه کنید. اگر فاکتورهایی خطرناک دارید که احتمال ابتلا به پریودنتیت را افزایش می دهد – مانند خشکی دهان ، مصرف برخی داروها یا سیگار کشیدن – ممکن است بیشتر اوقات به تمیزکاری حرفه ای نیاز داشته باشید. اشعه ایکس سالانه دندانپزشکی می تواند به شناسایی بیماریهایی کمک کند که با معاینه بینایی دندانپزشکی مشاهده نشده و تغییرات سلامت دندان شما را کنترل می کند.

منبع مقاله:التهاب لثه