4 سوالی که ممکن است در مورد دهانشویه کلرهگزیدین داشته باشید

دهان شویه کلرهگزیدین

4 سوالی که ممکن است در مورد دهانشویه کلرهگزیدین داشته باشید

4 سوالی که ممکن است در مورد دهانشویه کلرهگزیدین داشته باشید 224 146 محصولات دهان و دندان بنسر

اگر دهان شویه کلرهگزیدین برای شما تجویز شده باشد ، احتمال دارد دندانپزشک به شما گفته باشد که شما یک فرم خفیف از بیماری لثه به نام التهاب لثه دارید. ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد ، اما این دهان شویه تجویز شده می تواند یک راه حل ساده برای برگرداندن لبخند به سلامت و اعتماد به نفس باشد. دهان شویه کلرهگزیدین گلوکونات حاوی ماده شیمیایی به نام کلرهگزیدین است که باکتریهای مضر دهان را از بین می برد ، التهاب لثه را درمان می کند و باعث بهبودی لثه های ملتهب می شود.

دهانشویه های کلرهگزیدین گلوکونات چه کاری انجام می دهند؟

کلرهگزیدین گلوکونات برای درمان التهاب لثه استفاده می شود ، نام دیگر بیماری خفیف لثه است. علائم می تواند شامل بوی بد دهان و قرمزی لثه ، تورم و خونریزی باشد. در حالی که مسواک زدن دندان ها و لثه ها دو بار در روز و نخ دندان کشیدن یک بار در روز به جلوگیری از التهاب لثه کمک می کند ، ممکن است دهان شویه تجویز شده در کاهش علائم در مراحل اولیه باشد. با این حال برای درمان پریودنتیت ، نوعی بیماری پیشرفته لثه ، نباید به دنبال دهانشویه کلرهگزیدین گلوکونات باشید.

چگونه عمل می کند؟

هنگام شستشو با دهانشویه کلرهگزیدین گلوکونات ، ماده فعال کلرهگزیدین بلافاصله برای از بین بردن باکتری های مضر دهان ، حتی پس از تف کردن ، عمل می کند.  اداره سلامت و دارو آمریکا FDA اظهار می دارد که بعد از شش ماه با استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین گلوکونات ، سطح باکتریهای دهان تا 97 درصد کاهش می یابد. FDA همچنین توضیح می دهد که 30٪ کلرهگزیدین پس از شستشو در دهان باقی می ماند ، بنابراین این ماده شیمیایی در بین موارد استفاده از بین بردن باکتری ها ادامه می یابد.

آیا عوارض جانبی دارد؟

دهانشویه کلرهگزیدین دارای برخی عوارض جانبی احتمالی است ، مانند تغییر در چشایی ، افزایش تجمع تارتار و لک شدن دندان ها ، لثه ها و وسایل دندانپزشکی. هرچند جای نگرانی نیست. این عوارض معمولاً بسیار جزئی هستند.

آیا این بی خطر است؟

دهان شویه کلرهگزیدین را فقط در صورت تجویز پزشک یا دندانپزشک استفاده کنید. با راهنمایی یک متخصص مراقبت های بهداشتی ، محصول طبق دستورالعمل بی خطر است

اگرچه دهانشویه کلرهگزیدین گلوکونات در از بین بردن باکتری های دهان در موارد خفیف بیماری لثه موثر است ، اما برای سلامت کامل دهان و دندان جایگزین مسواک زدن منظم و نخ دندان نیست. اگر آماده گام برداشتن در جهت سلامت لثه هستید ، دهان شویه کلرهگزیدین گلوکونات می تواند اولین مرحله مناسب باشد. با دندانپزشک در مورد گزینه های خود صحبت کنید