فواید آلوئه ورا برای لثه های شما

خواص فلوراید برای دندان

فواید آلوئه ورا برای لثه های شما

فواید آلوئه ورا برای لثه های شما 275 183 محصولات دهان و دندان بنسر

آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است. این گیاه همچنین غنی از آنتی اکسیدان است. به همین دلیل ، برخی از افراد از آلوئه ورا برای درمان و تسکین التهابات مربوط به بیماری های لثه و سایر موارد دهانی استفاده می کنند.

التهاب بخشی از پاسخ ایمنی طبیعی بدن شما است ، اما می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • درد
 • ورم
 • درد و ناراحتی

مایع زرد رنگی که از برگهای بریده شده گیاه آلوئه تراوش می کند حاوی ترکیبات شیمیایی است که می تواند درد را تسکین دهد. علاوه بر این ، این گیاه شش عامل ضد عفونی کننده دارد که به جلوگیری از رشد:

 • قارچ
 • باکتری ها
 • ویروس ها

آلوئه ورا همچنین حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که با رادیکال های آزاد که باعث آسیب سلول می شوند مبارزه می کند. این صفات آلوئه ورا ممکن است به شرایط زیر کمک کند:

 • التهاب لثه
 • عفونت لثه یا پریودنتیت
 • سوزش در دهان

بیایید نگاهی دقیق تر بیندازیم.

1. التهاب لثهخمیر دندان گیاهی بنسر

التهاب لثه نوعی بیماری لثه است که در آن پلاک روی دندان جمع می شود. پلاک یک فیلم چسبنده طبیعی است. اما مقدار زیاد می تواند باعث التهاب بافت لثه و در نتیجه لثه های دردناک و خونریزی کند.

درمان به طور معمول شامل تمیز کردن حرفه ای (توسط دندانپزشک) برای از بین بردن پلاک است. بهداشت مناسب دهان و دندان نیز می تواند التهاب را کاهش دهد. علاوه بر این ، تحقیقات نشان می دهد که آلوئه ورا ممکن است باعث بهبودی شود.

در یک مطالعه منبع معتبر در سال 2013 ، 45 نفر مبتلا به التهاب لثه به سه گروه 15 نفری تقسیم شدند.

یک گروه دو بار در روز و به مدت سه ماه از دهانشویه استفاده کردند. گروه دوم فقط با مقیاس پذیری تحت درمان قرار گرفتند. درمان برای گروه سوم شامل ترکیبی از دهانشویه و جرم گیری آلوئه ورا بود.

هر سه روش باعث کاهش التهاب لثه در شرکت کنندگان شد. با این حال ، گروه تحت درمان با آلوئه ورا بیشترین کاهش التهاب را داشتند.

یافته ها نشان می دهد که آلوئه ورا ممکن است روند بهبودی التهاب لثه را تسریع کند.

2. بیماری پریودنتیت

التهاب لثه درمان نشده می تواند به بیماری پریودنتیت تبدیل شود. این شکل جدی بیماری لثه نگهدارنده استخوان دندان ها را از بین می برد.

علائم مشابه التهاب لثه است ، اما شامل موارد زیر است:

 • فضاهای جدید بین دندانها
 • بوی بد دهان
 • دندانهای شل
 • عقب رفتن لثه ها

درمان ها از روش های غیر جراحی مانند جرم گیری و ریشه ریزی تا اقدامات جراحی مانند نمودار استخوان را شامل می شوند.

وجود باکتری در بیماری پریودنتیت همان چیزی است که باعث پاسخ التهابی می شود و منجر به تورم لثه می شود.

مطالعه معتبر 2011 در ارزیابی اثرات ژل آلوئه ورا در جیب های پریودنتال نشان داد که ژل به دلیل خواص ضد باکتری و ضد التهابی می تواند علائم را بهبود بخشد.

شرکت کنندگان شامل 15 بزرگسال مبتلا به بیماری پریودنتیت بودند.

این مطالعه نتیجه درمان بیماری را با پوسته ریزی و ریشه زایی و قرار دادن ژل آلوئه ورا در جیب های پریودنتال در مقایسه با درمان بیماری تنها با مقیاس بندی و ریشه زایی مقایسه کرد.

سایت های مختلف آزمون پس از یک ماه و سه ماه مقایسه شد. محققان دریافتند كه استفاده از ژل آلوئه ورا همراه با پوسته ریزی و ریشه زایی نتایج بهتری نسبت به مقیاس گذاری و برنامه ریزی ریشه دارد.

چگونه از ژل آلوئه ورا برای مراقبت از دهان استفاده کنیم؟

خمیر دندان حاوی بره موم و عصاره های گیاهی

خمیر دندان حاوی بره موم و عصاره های گیاهی بنسر

افزودن آلوئه ورا به برنامه بهداشت دهان و دندان شما یک فرآیند آسان است. آلوئه ورا ماده ای در برخی از محصولات خوراکی مانند خمیر دندان بره موم و عصاره های گیاهی بنسر موجود است. به طور منظم از این محصولات برای پیشگیری یا درمان بیماری لثه ناشی از التهاب یا باکتری استفاده کنید.

نوشیدن آب آلوئه ورا روش دیگری است که می توانید آلوئه را در برنامه مراقبت از دندان خود بگنجانید.

اشکال و خطرات

در حالی که آلوئه ورا فواید خود را دارد ، اما برای همه مناسب نیست. اگر دیابت دارید ابتدا با پزشک صحبت کنید. اگر برای کنترل قند خون خود دارو مصرف می کنید ، ممکن است آلوئه ورا گلوکز خون را تا حد خطرناکی کاهش دهد.

همچنین ، اگر به آلوئه ورا  حساسیت دارید ، مصرف خوراکی ژل یا آب می تواند باعث گرفتگی یا اسهال شود.

اگر باردار هستید ، شیر می دهید یا ممکن است باردار باشید ، قبل از استفاده از آلوئه ورا ابتدا با پزشک صحبت کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد گیاه آلوئه ورا

استفاده دارویی از ژل شفاف و آب زرد گیاه آلوئه ورا به هزاران سال قبل برمی گردد. به دلیل بسیاری از خواص درمانی ، به عنوان “گیاه جاودانگی” شناخته می شود.

آلوئه ورا هنگام استفاده موضعی ، می تواند:

 • سوختگی و سرمازدگی را تسکین می دهد
 • بیماری های پوستی را مانند پسوریازیس درمان کنید
 • هنگامی که به صورت خوراکی مصرف می شود ، به برخی از افراد کمک می کند تا مشکلات روده را کاهش دهند.

اگرچه شواهد علمی زیادی برای حمایت از استفاده از آلوئه ورا برای سلامت دهان و دندان وجود ندارد ، اما شواهد حکایتی نشان می دهد که ممکن است برای مراقبت از دندان و لثه مفید باشد.