10 چیزی که درباره دندان های خود نمی دانستید

10 چیزی که درباره دندان های خود نمی دانستید

10 چیزی که درباره دندان های خود نمی دانستید 150 150 محصولات دهان و دندان بنسر

10 چیزی که درباره دندان های خود نمی دانستید :

خمیر دندان

مراجعه به دندانپزشک ممکن است یک پدیده نسبتاً مدرن باشد ، اما آیا می دانید مردم از حدود 500 سال قبل از میلاد از خمیر دندان استفاده می کنند؟

در آن زمان ، یونانیان باستان از مخلوطی حاوی زنگ آهن و پودر مرجان برای تمیز کردن دندان های خود استفاده می کردند. در این میان مسواک ها دسته ای از شاخه های درختان بودند که مردم می جویدند.

خوشبختانه ، از آن زمان مراقبت های دندانپزشکی پیشرفت کرده است و ما اکنون ابزارهای مختلفی را در اختیار داریم که می توانیم از دندان های خود مراقبت کنیم شما برای کمک به غذا خوردن روزانه به دندان های خود اعتماد می کنید.

دانستن کمی بیشتر در مورد آنها و اینکه چگونه رفتارهای شما بر سلامت دندان شما تأثیر می گذارد می تواند به شما کمک کند تا مراقبت های بهتری داشته باشید و لبخند شما را برای مدت طولانی در آینده حفظ کند.

1. دندانهای شما منحصر به فرد شماست.
دندان های شما مانند اثر انگشت شما هستند: آنها منحصر به فرد شما هستند. به همین دلیل است که گاهی از پرونده های دندانپزشکی برای شناسایی بقایای انسان استفاده می شود. حتی دوقلوهای همسان دندان های یکسانی ندارند. واقعیت اضافی: زبان شما همچنین “چاپ زبان” منحصر به فرد دارد.

2. آنها کمی شبیه کوه های یخ هستند.
تقریباً یک سوم از هر دندان در زیر لثه شما قرار دارد. به همین دلیل است که حفظ سلامت لثه به اندازه اطمینان از مراقبت از دندان های شما مهم است. لثه های شما همیشه باید صورتی رنگ و محکم باشند.

3.  32 دندان 
شما دارای هشت دندان برش (دندانهای جلویی) ، چهار دندان نیش ، هشت دندان پره مولر و 12 دندان مولر هستید.

4. مینای دندان شما سخت ترین قسمت بدن شما است.
مینای دندان خارجی ترین لایه دندانهای شما است. مانند پوسته سخت ، هدف اصلی آن محافظت از بقیه دندان ها است. مینای دندان بیشتر مانند استخوانهای شما از کلسیم و فسفات ساخته شده است ، اما به دلیل پروتئین ها و بلورهای خاص تشکیل دهنده آن ، قویتر است.

5. مینا محکم است اما شکست ناپذیر نیست.
مینای دندان می تواند تراشه یا ترک بخورد و از پوسیدگی در امان نیست. قندها و اسیدها ، مانند آنهایی که در نوشابه ها یافت می شوند ، با باکتری های موجود در دهان ارتباط برقرار کرده و به مینای دندان شما حمله می کنند ، که این آغاز پوسیدگی دندان است. نوشیدنی های غیر الکلی هنگامی که اغلب یا به آرامی در طول روز می نوشید ، آسیب می زند.

6. زرد به معنی پوسیدگی است.
این فقط یک لکه قهوه نیست. مینا تا حدی مسئول سفید بودن دندان شماست و وقتی پوسیدگی می یابد ، ممکن است دندان های شما زرد به نظر برسد. همچنین مینای دندان پوسیده می تواند مقصر هر دردی باشد که احساس می کنید.

7. عاج رشد می کند ، مینا رشد نمی کند.
عاج لایه ای است که در زیر مینا قرار دارد و همچنین از استخوان های شما سخت تر است. عاج از کانالها و مجاری کوچکی تشکیل شده است که سیگنالهای عصبی و تغذیه را از طریق دندان منتقل می کند. سه نوع عاج وجود دارد: اولیه ، ثانویه و ترمیم. در حالی که مینا اساساً ساکن است ، عاج همچنان در طول زندگی رشد و تغییر می کند.

8- دهان شما محل زندگی 300 نوع باکتری است.
پلاک شامل میلیون ها باکتری است که از 200 تا 300 گونه مختلف منبع معتبر ساخته شده است. مقصر اصلی سلامتی دندان ضعیف استرپتوکوک موتانس است که قند و سایر کربوهیدرات ها را به اسیدهایی تبدیل می کند که دندان های شما را از بین می برد.

9. پلاک دشمن است.
سفید و چسبناک ، دائما در حال رشد است. اگر با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتباً آن را بر ندارید ، می تواند باعث پوسیدگی دندان شود. بدون برداشتن ، پلاک سفت می شود و به گود تبدیل می شود. بنابراین ، حداقل روزانه دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و برای تمیز کردن های منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

10- 40 هزار لیتر تف درست می کنید.
بدن شما هر روز حدود یک چهارم بزاق تولید می کند که در طول زندگی حدود 10 هزار گالن خارج می شود. بزاق در سلامت کلی شما نقش های مهمی دارد. به عنوان مثال ، بلعیدن غذا آسان تر است و حاوی آنزیم هایی برای شروع سریع هضم است. وقتی نوبت به دندان می رسد ، بزاق ذرات معطل مانده غذا را می شوید و حاوی کلسیم و فسفات است که می تواند اسیدهای موجود در پلاک را خنثی کند که باعث آسیب و پوسیدگی می شود.

 

منبع مقاله