تریکلوزان چیست؟ و چرا بنسر از آن استفاده نمی کند؟!

تریکلوزان چیست؟ و چرا بنسر از آن استفاده نمی کند؟!

تریکلوزان چیست؟ و چرا بنسر از آن استفاده نمی کند؟! 150 150 محصولات دهان و دندان بنسر

تریکلوزان چیست؟
تریکلوزان یک ماده ضد میکروبی مصنوعی است که از زمان اختراع آن در دهه 1970 میلادی ، کاربرد گسترده تری داشته است. تریکلوسان که به عنوان خاصیت ضد باکتریایی قوی شناخته می شود ، در بسیاری از محصولات روزمره یافت می شود و معمولاً در شوینده ها ، صابون ها ، خمیر دندان ها ، دئودورانت ها و مواد آرایشی استفاده می شود.

آیا تریکلوزان ایمن است؟

تریکلوزاننگرانی در مورد ایمنی مصرف تریکلوزان باعث شد اتحادیه اروپا تریکلوزان را در موادی که از سال 2010 در شاخه غذایی قرار می گیرند ممنوع کند.
محصولاتی مانند خمیردندان ، دهانشویه و مایع دستشویی هنوز مجاز به استفاده از این ماده محدود هستند اما برخی گزارش های جدید ادعا کرده اند که ادامه استفاده از این ماده می تواند سلامتی جامعه را تهدید کند.

علت عدم استفاده از این ماده در محصولات بنسر به شرح زیر می باشد:

1. خطر افزایش مقاومت در برابر آنتی بیوتیک
اگرچه بهداشت مناسب به کاهش شیوع میکروب ها کمک می کند ، اما این نگرانی وجود دارد که استفاده گسترده از تریکلوزان می تواند به افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی در برخی از باکتری ها کمک کند.

مقاومت آنتی بیوتیکی یک نگرانی بزرگ بهداشتی در سطح جهانی است و برخی از کارشناسان بهداشت معتقدند که شواهد زیادی وجود دارد که استفاده روزانه لوازم بهداشتی حاوی تریکلوزان باعث تسریع در گسترش این ماده می شود. به همین ترتیب ، متخصصان خواستار تحقیق بیشتر در مورد ایمنی و تأثیر استفاده گسترده از تریکلوزان شده اند.

2. برای کمک به محیط زیست
علاوه بر به خطر انداختن سلامت ما ، نگرانی ها در مورد اینکه تریکلوزان می تواند تهدیدی آلاینده برای آبراه های ما باشد ، در حال افزایش است.

تریکلوزان می تواند وارد دریاها و رودخانه های ما شود و تعادل باکتریایی را در این محیط تغییر دهد. این امر باعث شده است که بوم شناسان نگران باشند ، “در جریانهای آلوده به تریکلوزان و رودخانه ها ، تغییرات در جوامع میکروبی می تواند بر عملکرد اکولوژیکی و جوامع حیوانی تأثیر منفی بگذارد.”

تصور می شود که تریکلوزان برای جلبک مضر است ، ماده مغذی موجود در رودخانه ها و حیات دریا که بسیاری از ماهی ها از آن تغذیه می کنند.

3. می تواند برای استخوان های شما بد باشد
فقط ایمنی و محیط زیست ما نیست که می تواند توسط تریکلوزان به خطر بیفتد. در سال 2019 تحقیقات جدید نشان داد که زنانی که به طور منظم در معرض تریکلوزان هستند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای بیماری پوکی استخوان شکننده باشند.

در حالی که برای تأیید اینکه استفاده از تریکلوزان می تواند بر تراکم استخوان تأثیر بگذارد ، تحقیقات بیشتری لازم است ، کسانی که نگران خطر پوکی استخوان هستند ممکن است بخواهند لوازم بهداشتی و پاک کننده بدون تریکلوزان را انتخاب کنند.

4-مشکلات بارداری
تریکلوزان علاوه بر اینکه برای دهان ما دردسر ساز است ، در سال های اخیر به دلیل نگرانی از اینکه می تواند باعث ایجاد مشکلات هورمونی برای جنین شود ، خبرساز شده است.

یک مطالعه توسط انجمن شیمی آمریکا نشان می دهد که رابطه بین این ترکیب و کاهش وزن هنگام تولد نوزاد در حیوانات وجود دارد.

طبق گزارشی از  دانشگاه آریزونا آمده است: “شواهد نشان می دهد كه این ترکیبات می توانند به مشکلات رشد و تولید مثل در حیوانات – و به طور بالقوه در انسان” منجر شوند. ”

منبع