ایران اکونومیست :

رییس هیات‌مدیره شرکت بهدیس تدبیر آتیه و عضو انجمن صنایع شوینده با بیان این که 75 درصد سهم بازار مصرف خمیردندان کشور مربوط به انواع وارداتی است، گفت: سالیانه 1.2 میلیارد دلار ارز صرف واردات خمیردندان می شود و تولیدکنندگان داخلی تنها سهم 25 درصدی از این بازار دارند.
خمیر دندان زغالی بنسر ، اولین خمیر دندان زغالی در ایران | سایت بنسر
خمیر دندان زغالی بنسر ، اولین خمیر دندان زغالی در ایران | سایت بنسر
به گزارش خبرنگار ایران اکونومیست؛ محمد دولابی روز یکشنبه در نشستی خبری به تشریح مشکلات تولیدکنندگان مواد شوینده در کشور پرداخت و افزود: بر اساس نیازسنجی بازار، با تولید خمیردندان زغالی توانستیم 10 درصد از سهم واردات این محصول را کاهش دهیم.
وی به هدف گذاری کسب سهم 40 درصدی از بازار 75 درصدی خمیردندان خارجی که در حال حاضر از طریق واردات تامین می شود، اشاره کرد و گفت: تنها در مدت 60 روز تولید توانستیم 10 درصد سهم بازار کالای مشابه خارجی را به دست آوریم و درخواست هایی نیز برای ایجاد نمایندگی تولید این نوع خمیردندان در کشورهای ترکیه، ارمنستان و عراق دریافت شده است.
وی با بیان این که تاکنون 600 هزار تیوپ خمیردندان زغالی به بازار عرضه شده است و تاکنون حتی یک مصرف کننده ناراضی نداشته ایم، تصریح کرد: امروزه فرهنگ استفاده از مسواک و خمیردندان از کودکی در فرزندان نهادینه شده است، بنابراین باید محصول کیفی قابل رقابت با تولیدات خارجی روانه بازار شود تا بتوان سهم خمیردندان وارداتی را کاهش داد.
دولابی تولید این کارخانه را یک هزار تن خمیردندان در سال به همراه اشتغالزایی برای یک هزار و 200 نفر عنوان کرد و گفت: البته ظرفیت تولید 3 هزارتن خمیردندان زغالی وجود دارد که می تواند در افزایش اشتغال نیز سهم بسزایی داشته باشد.** مصرف سالیانه 300 میلیون تیوپ خمیردندان در کشور
عضو انجمن صنایع شوینده میزان مصرف خمیردندان کشور را 300 میلیون تیوپ در سال اعلام کرد و افزود: تلاش کرده ایم خمیردندان زغالی تولید داخل با قیمت یک سوم مشابه خارجی به بازار عرضه شود.** عرضه خمیردندان های بدون سدیم فلوراید به بازار در آینده نزدیک
شمس دهقان مدیر تولید واحد تولیدی شرکت بهدیس تدبیر آتیه به قدمت مصرف زغال و نمک در سلامت دندان در گذشته های دور اشاره کرد و گفت: تحقیقات علمی وجود سدیم فلوراید در خمیردندان و سرطانی بودن این ماده را ثابت کرده است. بنابراین باید انواع بی ضرر این محصولات همچون خمیردندان زغالی که در گذشته نیز سابقه ای از ترکیب نمک و زغال در نسلهای گذشته داشته، در دستور کار قرار گیرد.
به گفته وی استاندارد 1500 میلی گرم فلوراید در خمیردندان مورد استفاده قرار می گیرد، درحالی که باید مصرف آن کمتر از این باشد، اما به دلیل لابی های تولیدکنندگان برندهای مطرح جهان تولیدکنندگان مایل به کاهش میزان این ماده سرطان زا در تولیدات خود نیستند.
دهقان به آغاز تولید خمیردندان زغالی در جهان از سال 2014 اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان سدیم فلوراید به دلیل زیانی که از این بحث می دیدند مقالات علمی تحقیقات این تولید را از روی سایت های علمی برداشته اند و با در اختیار قرار دادن این ماده با قیمت های پایین تلاش دارند تا از تولید انواع دیگر خمیردندان های جدید و بی ضرر جلوگیری کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *