تيتر برتر: عضو انجمن صنايع شوينده با اشاره به سهم ۷۵ درصدي خمير دندان‌هاي وارداتي در بازار خمير دندان ايران، گفت: سالانه ۱.۲ ميليارد دلار بابت واردات خمير دندان به كشور هزينه مي‌شود.


خمیر دندان زغالی بنسر ، اولین خمیر دندان زغالی در ایران | محمد دولابی
خمیر دندان زغالی بنسر ، اولین خمیر دندان زغالی در ایران | محمد دولابی

به گزارش پايگاه خبري تحليلي تيتربرتر:محمد دولابي عضو انجمن صنايع شوينده در يك نشست خبري اظهار داشت: سهم خمير دندان‌هاي وارداتي در بازار ايران بسيار زياد است و در حال حاضر خارجي‌ها بازار صنايع آرايشي و بهداشتي ايران را در دست دارند.

وي ادامه داد: همانطور كه در صنعت خودروسازي شاهد مونتاژ محصولات پژو هستيم و فكر مي‌كنيم كه اين خودروها توليد داخل هستند، در صنايع آرايشي و بهداشتي نيز شاهد چنين اتفاقي هستيم.
عضو انجمن صنايع شوينده با بيان اينكه در بازار محصولات نهايي معمولاً شركت‌هاي خارجي در ايران سهم بالايي را دارند، افزود: در بازار خمير دندان نيز شاهد واردات و عرضه محصولاتي هستيم كه از نظر ميزان استفاده از سديم فلورايد در حد بالايي قرار دارند و اين در حالي است كه محققان دندانپزشكي دنيا در جديدترين تحقيقات اعلام كردند كه اين ماده بايد از خمير دندان‌ها حذف شود.
وي عنوان كرد: خميردندان‌ها يا پودرهاي سفيد كننده، با آزادسازي آب اكسيژنه يا ايجاد سايش موجب سفيدشدن دندان‌ها مي شود، خميردندان هاي ساينده در درجات تميزكنندگي مختلف اين عمل را انجام مي دهند كه استفاده بيش از حد از آنها ممكن است سبب خردگي در سطح عاج و گاهي سايش ميناي دندان شود.
وي ميزان مصرف خمير دندان را در كشور ۳۰۰ ميليون تيوب اعلام كرد و گفت: در چنين شرايطي شركت‌هاي خارجي حاضر در صنايع ايران با سوداگري نسبت به توليد اين محصولات با سديم فلورايد اقدام و برخي استانداردها كه مصرف ۱۵۰۰ ميكروگرم سديم فلورايد را در خمير دندان مجاز اعلام مي‌كند، به عنوان مرجع خود مطرح مي‌كنند، اين در حالي است كه در برخي كشورها مانند مالزي استفاده از سديم فلورايد در خمير دندان قابل قبول نيست.
وي با بيان اين كه تاكنون ۶۰۰ هزار تيوپ خميردندان زغالي به بازار عرضه شده است و تاكنون حتي يك مصرف كننده ناراضي نداشته ايم، تصريح كرد: امروزه فرهنگ استفاده از مسواك و خميردندان از كودكي در فرزندان نهادينه شده است، بنابراين بايد محصول كيفي قابل رقابت با توليدات خارجي روانه بازار شود تا بتوان سهم خميردندان وارداتي را كاهش داد.
دولابي توليد اين كارخانه را يك هزار تن خميردندان در سال به همراه اشتغالزايي براي يك هزار و ۲۰۰ نفر عنوان كرد و گفت: البته ظرفيت توليد ۳ هزارتن خميردندان زغالي وجود دارد كه مي تواند در افزايش اشتغال نيز سهم بسزايي داشته باشد.
دولابي در ادامه با اشاره به توليد خمير دندان‌هاي ذغالي در كشور، گفت: با توجه به اينكه زغال داراي ميزان تخلخل بالايي است و فرم مشتركي با الماس دارد، هيچ آسيبي به دندان نمي‌رساند و نسبت به ساير خمير دندان‌هاي سفيد كننده نيز برتري دارد.
وي با تاكيد بر استفاده از ذغال درماني در طب سنتي تصريح كرد: خاصيت سايندگي، بوگيري، تركيبات ضدعفوني كننده و پاك كنندگي و همچنين جذب مواد شيميايي ناخوشايند توسط ذغال در از بين بردن جرم ها و رنگ هاي غذايي  بر سطوح دندان و زبان مفيد است.
عضو انجمن صنايع شوينده ادامه داد: قيمت فروش خمير دندان‌هاي زغالي توليد داخل يك سوم قيمت مشابه خارجي (آمريكايي و ژاپني) است، در حال حاضر ظرفيت توليد هزار تن از اين خمير دندان در كشور ايجاد شده كه تا ۳ هزار تن قابل افزايش است.
به گفته وي، خمير دندان‌هاي زغالي توانسته ۱۰ درصد از سهم خمير دندان‌هاي خارجي را در بازار داخلي كسب كند.
وي با بيان اينكه حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد مواد اوليه لازم براي توليد خمير دندان‌هاي ذغالي از داخل تامين مي‌‌شود، گفت: به زودي خمير دندان‌هاي نانو كه مانند خمير دندان‌ها ذغالي فاقد سديم فلورايد هستند در كشور به توليد خواهد رسيد.
عضو انجمن صنايع شويندگان ميزان مصرف خميردندان كشور را ۳۰۰ ميليون تيوپ در سال اعلام كرد و افزود: تلاش كرده ايم خميردندان زغالي توليد داخل با قيمت يك سوم مشابه خارجي به بازار عرضه شود.
دولابي در پايان از توليد صابون و شامپوي پسته خبر داد و گفت: اين محصولات فقط صادر مي‌شوند و در بازار داخل عرضه نمي‌شوند.
** عرضه خميردندان هاي بدون سديم فلورايد به بازار در آينده نزديك
شمس دهقان مديرتوليد واحد توليدي شركت بهديس به قدمت مصرف زغال و نمك در سلامت دندان پيشينيان اشاره كرد و گفت: تحقيقات علمي وجود سديم فلورايد در خميردندان و سرطاني بودن اين ماده را ثابت كرده است. بنابراين بايد انواع بي ضرر اين محصولات همچون خميردندان زغالي كه در گذشته نيز سابقه اي از تركيب نمك و زغال در نسلهاي گذشته داشته، در دستور كار قرار گيرد.
به گفته وي استاندارد ۱۵۰۰ ميلي گرم فلورايد در خميردندان مورد استفاده قرار مي گيرد، درحالي كه بايد مصرف آن كمتر از اين باشد، اما به دليل لابي هاي توليدكنندگان برندهاي مطرح جهان توليدكنندگان مايل به كاهش ميزان اين ماده سرطان زا در توليدات خود نيستند.
شمس دهقان به آغاز توليد خميردندان زغالي در جهان از سال ۲۰۱۴ اشاره كرد و گفت: توليدكنندگان سديم فلورايد به دليل زياني كه از اين بحث مي ديدند مقالات علمي تحقيقات اين توليد را از روي سايت هاي علمي برداشته اند و با در اختيار قرار دادن اين ماده با قيمت هاي پايين تلاش دارند تا از توليد انواع ديگر خميردندان هاي جديد و بي ضرر جلوگيري كنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *