ستون کناری سمت چپ

روش صحیح تمیز کردن دندان

روش صحیح تمیز کردن دندان

 7 توصیه برای درست تمیز کردن دندانها

مسواک زدن یکی از تثبیت‌شده‌ترین عادات بهداشتی است.

اما منظم مسواک زدن به معنای آن نیست که آن را درست انجام می‌دهید. مسواک زدن ناکافی پلاک‌های مملو از میکروب - ماده سفیدی که میان دندان‌ها و نزدیک لبه لثه‌ها جمع می‌شود - را به جای می‌گذارد که باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌شوند.

مسواک زدن خیلی محکم هم مشکل‌‌‌ آفرین است، زیرا دندان را خراش می‌دهد و به بافت لثه آسیب می‌رساند، به طوری که اتصال محکم و درست لثه با دندان از دست می‌رود و راه برای عفونت و آسیب جدی‌تر لثه باز می‌‌شود.


این هفت توصیه می‌تواند به تمیز کردن درست دندان‌ها کمک کند:

1- دندان‌های‌تان را برای مدتی طولانی تر از آنکه فکر می‌کنید لازم است، مسواک کنید
تحقیقات نشان داده است که اغلب افرادی که مدعی هستند، دندان‌هایشان را دو تا سه دقیقه مسواک می‌کنند، در واقع نیمی از این زمان را صرف این کارمی‌کنند. یک مسواک زدن خوب و کامل دست کم دو دقیقه وقت می‌گیرد، چه از مسواک دستی استفاده کنید، چه از مسواک برقی.


2- به طور منظم مسواک کنید
افراد اغلب زمان بیشتری را صرف مسواک کردن دندان‌های جلویی‌شان می‌کنند، و معلوم شده است که افراد راست‌دست طرف راست دهان‌شان و افراد چپ‌دست، طرف چپ دهان‌شان را نادیده می‌گیرند.
برخی از دندانپزشکان توصیه می‌کنند که دهان را به چهار ربع تقسیم کنید و به طور روشمند از بخش بالایی راست به بخش بالای چپ و بعد به بخش پایینی راست و در نهایت به بخش پایینی چپ دهان بروید.البته مهمتر از رعایت این ترتیب پیشنهادی، مسواک کردن کامل هر بخش دهان است.


3 – از مسواکی استفاده کنید که موهای نرم با بلندی‌های متغیر دارد
مسواک‌‌های نرم برای لثه‌ و دندان مناسب‌ترند و معمولا کار تمیزکردن میان دندان‌ها را بهتر انجام می‌‌دهند.در تبلیغات شرکت‌ها در مورد مسواک‌های تولیدی‌شان اغلب گفته می‌شود که این مسواک‌ها موهای نرمی دارند، اما تعریف آنها از نرمی متفاوت است، بنابراین لازم است مسواک را امتحان کنید.
در گذشته مسواک‌ها طوری ساخته می‌شدند که موهای آنها ارتفاع یکسان داشته باشد. اما اکنون مسواک‌ها معمولا دارای موهایی با ارتفاع‌های متفاوت هستند. این طراحی جدید تمیزکردن میان دندان‌ها و شیار میان دندان‌ها و لثه‌ها را بهبود می‌بخشد.


4- مسواک‌تان را دست کم هر سه ماه یک بار عوض کنید
هنگامی که موهای مسواک خمیده می‌شوند، کارایی آنها کاهش پیدا می‌کند و مسواک‌های فرسوده با احتمال بیشتری حاوی باکتری‌های دهانی‌اند و هر بار که مسواک می‌کنید، دوباره آنها را به دهان شما باز می‌گردانند. شما باید مسواک‌تان را تقریبا هر سه ماه یک بار عوض کنید.


5- مسواک دستی به همان اندازه مسواک برقی خوب است
بسیاری از تحقیقات نشان داده است که مسواک‌های معمولی دستی به همان اندازه مسواک‌های برقی موثرند. اما ممکن است مسواک‌های برقی در تمیز کردن بین دندان‌ها بهتر عمل کنند.افراد سالمندتر ممکن است تمایل داشته باشند از مسواک برقی استفاده کنند، چرا که قدرت و مهارت دستی‌‌شان کاهش پیدا کرده است. محل دستگیره مسواک‌های برقی بزرگتر است و راحت‌تر می‌توان آن را در دست گرفت و حرکت خودکار مسواک هم مسواک زدن را ساده‌تر می‌کند.

 

6- اگر شیوه مسواک زدن‌تان موثر است، به همان شیوه ادامه دهید
اگر وارد دنیای پژوهش‌ها در مورد مسواک زدن شوید، در خواهید یافت که شیوه‌‌های مختلفی وجود دارد.
روش باس (Bass) (مسواک زدن با زاویه 45 درجه، با حرکت نوسانی کوتاه مسواک)، روش باس اصلاح‌شده ، روش Fone (حرکت چرخشی مسواک)، روش Charter (مسواک زدن با زاویه 90 درجه و فشردن مسواک میان دندان‌ها) و روش Leonard (مسواک زدن با حرکت ساده به بالا و پایین که اکثر ما از کودکی همین روش را یاد گرفته‌‌ایم).
اما مسواک زدن کاری است که در آن هدف، وسیله را توجیه می‌کند. اگر شما نتایج خوبی از یک روش مسواک زدن به دست می‌‌آورید، بهتر است همان شیوه را ادامه دهید. وگر نه، شاید دندانپزشک‌ بتواند در این مورد شما را راهنمایی کند.


7- نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید!
دومین فرمان در بهداشت دندان پس از "مرتب مسواک کنید"، نخ دندان کشیدن است. مسواک زدن به خصوص از نوع دستی نمی‌تواند به طور کامل بین دندان‌ها را تمیز کند. مسواک‌های برقی ممکن است از این لحاظ بهترعمل کنند، اما حتی آنها نیز نیاز به نخ دندان کشیدن را برطرف نمی‌کنند.
عادت کردن به نخ دندان کشیدن ممکن است مشکل باشد، به خصوص برای آنهایی که تنها به مسواک زدن عادت کرده‌‌اند.اما باید با خودتان قرار بگذارید که زمان کافی به مسواک زدن "و نخ دندان کشیدن" اختصاص دهید.

 

برای تمیز کردن باقیمانده مواد غذایی و پلاک بین دندانها، مسواکهای بین دندانی راه حل عملی، مؤثر و مهمی می باشد. در حقیقت، این مسواکها برای تمیز کردن فضاهای وسیع یا تنگ بین دندان برای تمیز کردن دقیق قطعات پل دندان، ایمپلانت و در مواردی فضاهای خالی که در پایه دندان [پس رفتگی لثه] تشکیل می شود مفید می باشند. چندکاره بودن این مسواکها باعث می شود ابزارهای مفیدی برای بیمارانی که دستگاههای ارتودنسی در دهان دارند، تبدیل شوند.

مسواکهای بین دندان را باید حداقل روزی یکبار خصوصا پس از شام استفاده کرد. خصوصا در شروع بهتر است این کار همیشه در یک زمان انجام شود. بدین صورت این کار به سرعت به یک عادت روزانه بهداشتی تبدیل خواهد شد.

در شرایط عادی: فقط کافی است رویه زیر را انجام دهید:

• از فشار اندک برای وارد کردن مسواک بین دندان در فشای بین دندان استفاده کنید. مسواک را با فشار وارد فضاهای تنگ نکنید.
• شیبی اندک از پایین به بالا برای فک پایین و از بالا به پایین برای فک بالا باید حفظ شود.
• پس از اینکار برای چند بار حرکتهای ظریف افقی انجام دهید و از ورود مسواک بین دندانی بین فضای موجود بین دندان استفاده کنید.

در صورت وجود لوازم ارتودنسی:
برسهای بین دندانی خصوصا برای تمیز کردن بین دندان و سیم ارتودنسی فک و هر کجا که فضای بزرگتری بین دندانها وجود داشته باشد، توصیه می شوند. تمیز کردن باید به لطافت و با حرکات بیرون و داخل انجام شود و از وارد آوردن فشار بیش از حد به خود سیم باید اجتناب کرد. از برسی بین دندانی که اندازه آن مناسب فضاهایی که باید تمیز گردند استفاده کنید.

در صورت داشتن ایمپلانت:
از برس بین دندانی برای تمیز کردن پینها و زیر پروتز استفاده کنید. به آرامی مسواک را بین یک پین و دیگری قرار داده و آن را با حرکات داخل و خارج آرام تمیز کنید.

در صورت داشتن پل دندان: 
از مسواک بین دندانی که برای فضای پوشش داده شده توسط پل مناسب باشد استفاده کنید. بخش مورد نظر را با وارد کردن مسواک بین دندانی از سمت گونه و از سمت زبان تمیز کنید.

روش انتخاب مسواک بین دندانی:
مسواکهای بین دندان در اشکال و اندازه های مختلف برای نیازهای متفاوت بیماران ارائه می شود. معیار اصلی که هنگام انتخاب مسواک بین دندانی باید در نظر گرفت پهنای فضای بین دندان است. در حقیقت، باید از فشار دادن با زور مسواک بیش از حد بزرگ در فضای بیش از حد کوچک اجتناب ورزید. وجود لوازم ارتودنسی، ایمپلانت، پلهای دندانی، فرو رفتگی لثه ها و سایر موقعیتهای دیگر هم باید در نظر گرفته شود. به همین دلیل است که برسهای بین دندان عموما باید توسط دندان پزشک توصیه شود چون وی دقیقا می تواند بهترین شکل و اندازه را برای شما انتخاب کند. همچنین تغییر دوره ای آنان هم مهم می باشد. یک برس با کیفیت که دارای موهای حفاظت شده در برابر باکتری می باشد بدون اینکه تاثیر آن کم شود عمر و دوام طولانی تری خواهد داشت.

 

 

 نخ دندان


برای ارسال نظر وارد سایت شوید

چرا بنسر

85%

 رضایت از کیفیت

80%

اطلاع رسانی

90%

خرید آنلاین

91%

 در دسترس بودن

 

درباره ما

برند بنسر مفتخر است محصـولات بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهـی و مفید براي دهـان و دنـدان، پوسـت، مو و بدن عرضه نماید. بنسر با شـــعار " با لبـخند زندگی کنیـد " همـواره سعی در ارتـقاء کیفیت محصـــولات خـود و ارایـه آنهـا با قیمت بسیار مناسب، دارد .
        

تماس با ما

تهران،خیابان آفریقا، خیابان عاطفی غربی، پلاک 60،واحد 3
تلفن : 22050030_021/ 22650115_021
تلفن سراسری: 72263_021
فکس:22057801_021 
ایمیل: info@bencer.ir