ستون کناری سمت چپ

تاثیر امگا3 بر بهداشت دهان و دندان

تاثیر امگا3 بر بهداشت دهان و دندان

تاثیر امگا3 بر بهداشت دهان و دندان

برای تامین هر ویتامین موردنیاز بدن، باید مکملی که حاوی همان ویتامین است مصرف شود نه مکمل دیگر.

مثلا اگر فردی دچار کمبود ویتامین D است، نباید مکمل کلسیم با ویتامین D مصرف کند. هر چند بسیاری از مکمل‏های امگا3 حاوی ویتامین E هستند اما نباید برای دریافت ویتامین E، مکمل امگا3 مصرف کرد. وجود ویتامین E در مکمل‏های امگا3 به این دلیل است که اسیدهای چرب غیراشباع در برابر اکسیداسیون بسیار حساس هستند و وقتی میزان مصرف اسیدهای چرب غیراشباع در بدن بیشتر شود، به همان نسبت برای محافظت از آنها به ترکیب‏های آنتی‏ اکسیدان مانند ویتامین E نیاز است.

در ثانی، مصرف خودسرانه مکمل‌ها به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود و فقط در شرایطی که بدن فرد بنا به هر دلیلی نتواند نیازش را به ماده‌ای از طریق مصرف مواد غذایی تامین کند، مصرف مکمل‌ها لازم است بنابراین اگر علایمی مبنی بر کمبود ویتامین یا املاح در بدن فردی دیده شود یا در اثر پیشرفت بیماری، احتمال کمبود ماده‌ای مغذی در بدنش وجود داشته باشد، متخصص مصرف مکمل را توصیه می‌کند.

بهترین، مطمئن‌ترین و صحیح‌ترین راه برای تامین نیازهای تغذیه‌ای افراد سالم، مصرف موادغذایی است. ویتامین E هم در دانه‏ های روغنی و مغز‏ها وجود دارد و اگر فردی رژیم‌غذایی متعادلی داشته باشد، نباید نگران دریافت ویتامین E مورد نیازش باشد.

پس درصدد مصرف خودسرانه ویتامین E هم نباشید چراکه این ویتامین مانند تیغ دو لبه است؛ مصرف بجا و به اندازه آنها باعث تقویت سیستم ایمنی و مانع بروز پیری زودهنگام و ایجاد چین و چروک در پوست می‌شود و مصرف نابجا و بیش‌ از حدش اختلال در سیستم ایمنی و ابتلا به انواع بیماری‌ها را در پی دارد بنابراین به متخصص تغذیه مراجعه کنید تا مشخص شود اصلا به مصرف مکمل نیاز دارید یا نه.

در صورت نیاز به مصرف مکمل، این پزشک متخصص است که می‌تواند مقدار، دوز و نوع مکمل مصرفی را بدون اینکه عارضه‌ای داشته باشد، تعیین کند. مصرف بیش از حد امگا3، نیاز بدن را به آنتی‌اکسیدان افزایش می‌دهد و اگر در این حالت عملکرد دفاعی بدن مناسب نباشد، در نهایت به سلول‏‌های بدن و کلیه بافت‏‌ها آسیب خواهد رساند.

مصرف امگا 3 و امگا 6 هر دو برای بدن ضروری است كاهش التهاب اطراف دهان و همین طور در سرتاسر بدن از ویژگیهای مهم امگا 3 هست.

امگا- 3 مورد نیاز بدن از طریق مصرف ماهی های چرب (مانند سالمون و قزل آلا) دو بار در هفته تامین می شود. بیماری های لثه به ویژه التهاب بافت های اطراف دندان ها در بیش از نیمی از بزرگسالان مشاهده می شود.

این بیماری خطر سکته و سایر مشکلات قلبی را افزایش می دهد. محققان استرالیایی اثر مکمل های روغن ماهی را به عنوان یک درمان کمکی در بیماری های لثه مورد بررسی قرار دادند.

نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف روغن ماهی موجب بهبود علایم بالینی بیماران مبتلا به التهاب لثه می شود. محققان توصیه می کنند که برای برخورداری از اثرات سودمند اسیدهای چرب امگا- 3 از جمله سلامت قلب و عروق، سلامت روان و همچنین کمک به درمان بیماری های لثه از ماهی های چرب در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

امگا- 3 مورد نیاز بدن از طریق مصرف ماهی های چرب (مانند سالمون و قزل آلا) دو بار در هفته تامین می شود. در صورتی که ماهی نمی خورید می توانید تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه از مکمل های روغن ماهی استفاده کنید. امگا- 3 در دوزهای بسیار بالا و بیش از نیاز روزانه ممکن است موجب تاخیر در زمان انعقاد خون و گاهی نیز احساس ناراحتی در معده شود. افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و وارفارین استفاده می کنند و یا جراحی دارند، بهتر است قبل از مصرف مکمل های روغن ماهی با پزشک مشورت کنند.

 
بررسی های اخیر مشخص کرده است که مصرف اسیدهای چرب امگا 3، خصوصا دوکوزاهگزاانوئیک اسید(DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید(EPA) مشخصا موجب کاهش بیماری های لثه می شود.

امگا 3
عفونت لثه عارضه ای است که با التهاب لثه و جدا شدن آن از پایه ی دندان آغاز شده و سپس با تجمع باکتری ها در پایه ی دندان و التهاب بیشتر لثه و استخوان همراه است.

روش هایی که برای درمان این عارضه به کار می رود عموما بر دارو درمانی این عفونت های باکتریایی تمرکز دارد ولی مطالعه اخیری که در دانشگاه هاروارد انجام شده و در ژورنال معتبر American Dietetic Association به چاپ رسیده است بیان می دارد؛ دریافت اسیدهای چرب غیر اشباع همراه با غذا مانند روغن ماهی، درمان موثری برای جلوگیری از عفونت های لثه است.

 

بیماری های لثه

بیماری‌ های لثه بیماری‌ های خاموشی هستند. این بیماری‌ ها فقط بر روی لثه اثر نمی ‌گذارند بلکه کل بدن انسان را درگیر می ‌سازند. اگر کسی در مدت 24 ساعت مسواک نزند با تجمع باکتری‌ ها و مواد غذایی در دهان و لثه‌ های او، التهاب خفیفی در لثه‌ های او ایجاد می شود که ژنژیویت نام دارد این مرحله سر آغاز بیماری ‌های لثه ‌است. از جمله کسانی که دچار بیماری‌های لثه می ‌شوند، عبارتند از:

* خانم‌های باردار

* افراد سیگاری

* افراد بی توجه به بهداشت دهان و دندان

دریافت اسیدهای چرب غیر اشباع(PUFAs) همراه با غذا مانند روغن ماهی، درمان موثری برای جلوگیری از عفونت های لثه است

بیماری التهاب لثه معمولاً ناشی از جرم های دندان است و خود را به صورت تورم، قرمزی و احساس مزه ی ناخوشایند و خونریزی مکرر لثه نشان می ‌دهد. یکی از علامت‌ های بیماری لثه، خونریزی از لثه‌ ها به صورت خود به‌ خود، هنگام غذا خوردن یا هنگام مسواک کردن است اما شدت و پیشرفت بیماری با این علامت و به وسیله بیمار قابل تشخیص نیست. هنگامی که میکروب‌ ها به صورت یک لایه نرم همراه با مواد غذایی و مواد موجود در بزاق به سطح دندان (تاج و ریشه) می‌ چسبند با برانگیختن سیستم ایمنی، لثه ‌ها را پرخون و ملتهب می ‌‌کنند.

در این شرایط که هنوز جرم تشکیل نشده و لایه ی نرمی روی دندان شکل گرفته که به راحتی قابل برداشتن به وسیله مسواک و نخ دندان است و با رعایت بهداشت به حالت طبیعی برخواهد گشت اما در صورتی که زمان زیادی از تشکیل این لایه بگذرد و لایه سخت شده باشد(به عبارتی جِرم تشکیل شده باشد) امکان تمیز کردن و برداشتن آن با مسواک وجود ندارد و دندان‌ ها باید جرم‌ گیری شوند. در این مرحله التهاب لثه شدیدتر شده و پریودنتیت نامیده می شود.

 

ارتباط دریافت اسیدهای چرب امگا 3 و کاهش عفونت های دهانی

امگا 3
اسید چرب امگا 3 در تنظیم متابولیسم بدن نقش اساسی دارد و موجب افزایش توان سیستم ایمنی و اجرای بهینه ی وظایف سلول ها می شود. بررسی های اخیر مشخص کرده است که مصرف اسیدهای چرب امگا 3، خصوصا دوکوزاهگزاانوئیک اسید(DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید(EPA) مشخصا موجب کاهش بیماری های لثه می شود.

روش هایی که تا کنون برای درمان این عارضه به کار برده می شد محدود به استفاده از آنتی بیوتیک ها و برداشت جرم های دندان یا همان جرم گیری بوده است. اما در صورتی که بتوان از درمان های دیگری مانند تغذیه درمانی در این مقوله استفاده کرد، درمان بسیار ایمن تر و ارزان تر خواهد بود و پروسه درمانی بسیار سریع تر پیش می رود.

با توجه به این مقوله که این نوع اسیدهای چرب فوائد بسیاری خصوصاً در جلوگیری از بیماری های مزمن دارند، استفاده از روش امگا 3 درمانی، علاوه بر مقابله با عفونت در بدن از بیماری های قلبی و سکته هم جلوگیری می کند.

روغن های امگا 3 با تنظیم مقدار سیتوکین ها و ایکوزانوئیدها در بدن، کنترل فعالیت های شیمیایی را به عهده دارند. سیتوکین ها از مهمترین عوامل تنظیم دستگاه ایمنی هستند. بعضی مواد مترشحه در بدن، برعکس غیر فعال کننده سیستم ایمنی بدن هستند.

یک مطالعه بسیار جامع و آینده نگر در امریکا از 60 سال پیش در حال انجام است و مطالعه(NHANES) نام دارد. نتایج بررسی بخشی از داده های این مطالعه نیز همین مطلب را تایید کرده است. بررسی 9 هزار نفر بین سال های 1999 تا 2004 نشان داد افرادی که بیشترین مقدار اسیدهای چرب از نوع DHA را استفاده می کردند، 20 درصد کمتر به عفونت لثه مبتلا می شدند. این ارتباط در مصرف کنندگان EPA ضعیف تر بود و در بین انواع روغن های امگا 3، اسید چرب لینولئیک ارتباطی با کاهش عفونت های لثه ای نشان نداد.

 

منابع غذایی روغن های امگا 3

می دانید که سه اسید چرب مهم خانواده ی امگا 3 عبارتند از:

1- آلفا لینولئیک اسید(ALA)

2- ایکوزاپنتائنویک اسید( EPA )

3- دوکوزاهگزائنویک اسید( DHA)

آلفا لینولنیک اسید در غذاهای با منشا گیاهی یافت می شوند . غنی ترین منبع ALA، بذرکتان است ولی همچنین در روغن کانولا، لوبیای سویا و روغن لوبیای سویا، بذرهای کدو تنبل و روغن بذر کدو تنبل، گردو و... موجود می باشد.

وقتی که این غذاها خورده شوند بدن ALA را به EPA و DHA تبدیل می کند هر چند که کارایی این تبدیل در بدن زیاد نیست. به همین علت است که متخصصین توصیه می کنند که منابع خوب EPA و DHA را به میزان مکفی در رژیم غذایی تان بگنجانید.

منبع اصلی دو اسید چرب DHA و EPA فقط ماهی است به خصوص ماهی آب های سرد و ماهی های چرب مثل ماهی آزاد، قزل آلا، تن، اسقومری و شاه ماهی.

غذاهای غنی شده با روغن امگا 3 مثل بعضی از تخم مرغ ها و مکمل های دارویی نیز منبع این اسیدهای چرب هستند.

غذاهای دیگری که حاوی مقدار زیادی اسید چرب امگا 3 هستند؛ کره ی بادام زمینی و مغزهای روغنی مثل گردو است.

 

 

تاثیر امگا3 بر بهداشت دهان و دندان

 


 1112,    22  فروردين  1397 ,   مقالات

نظر دادن

 

درباره ما

شرکت بنسر مفتخر است محصـولات آرایشـی و بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهی و مفید براي پوسـت ، مو و بدن عرضه نماید. شرکت بنسر با شـــعار " با لبخند زندگی کنید " همواره سعی در ارتقاء کیفیت محصـــولات خود و ارایه آنها با قیمت بسیار مناسب، دارد .

            

چرا بنسر رضایتمندی مشتریان

85%

رضایت از کیفیت

91%

در دسترس بودن محصولات

88%

بسته بندی

77%

اطلاع رسانی

95%

فروش آنلاین

آدرس: تهران - خیابان پاسداران- خیابان گل نبی- خیابان ناطق نوری- بن بست حسینیان - پلاک 5
تلفن :  02122854162 _02122842073 _02122899194 _02122899193
تلفن سراسری: 72263_021
فکس: 02122854162
ایمیل: info@bencer.ir
 

عضویت در خبر نامه