ستون کناری سمت چپ

شامپو

 

تاریخچه تولید و اختراع شامپو از کجا شروع شد؟


اختراع شامپو داستان جالبی بود و حتی فرد یا افرادی که بدنبال ساخت آن بودند

 هیچ گاه فکرش را هم نمیکردند که روزگاری اختراع آنها به کجا خواهد رسید و هر قشری از انواع مردم جامعه و در هر کشوری از آن استفاده خواهند کرد.

قبل از درست شدن و اختراع شامپو، افراد معمولاً از صابون استفاده میکردند. اما صابون معایب مشخصی از جمله تحریک کننده بودن برای چشم ها و همچنین ناسازگار بودن با آب سخت را دارد
که حالت گرفته ای روی موها ایجاد می کند و اصطلاحا موها کوبیده و زمخت میشوند.

نمونه های اولیه شامپو

- نمونه ی اولیه شامپو در قرن ۱۵ میلادی در هندوستان ساخته شد.
این نمونه های اولیه از جوشاندن گیاهی به نام اسپیدونس به دست می‌آمد و سپس ماده‌ای به نام آملا که نوعی از انگور فرنگی هندی است به آن اضافه‌ می‎‌شد.

انتقال اختراع شامپو از هند به سایر کشورها آغاز شد و بعد از اینکه بریتانیا، هند را مستعمره خود قرار داد اختراع شامپو به انگلستان نیز منتقل شد و از آنجا به سایر کشورهای اروپایی انتقال یافت.

- بنا به قولی ابداع و اختراع شامپو به سرخ پوستان در سال ۱۵۰۰ و محلیان بنگال در سال ۱۷۵۹ میلادی بر می گردد
که برای شستن موها از آن استفاده می کردند و برای اولین بار نام خود را در تاریخ برای تولید این محصول ثبت کردند.

مواد تشکیل دهنده شامپوی آنها هسته میوه گیلاس با برخی از گیاهان و گیاهی به اسم (ROSELLE) که نام عامیانه این گیاه همان چای ترش (Hibiscus sabdariffa) است و در آن زمان برای حفظ و تمیزی مو استفاده می شد.

به هرحال با گذشت زمان، تغییرات فراوانی بر روی ساختار شامپوها انجام گشت و این محصول وارد بازارهای مدرن شد اما در اوایل اختراع این محصول دوست داشتنی، شامپو در بازار یافت نمی شد بلکه فقط در دست آرایشگران خاص و محدودی و به شکل صابون پیدا میشد.

بالاخره در سال ۱۸۰۰ میلادی شامپوها کف دار شدند و عموم مردم نمی توانستند استفاده کنند بلکه برای قشر مرفه مورد استفاده بود و در ماه فقط یک بار شامپو می زدند.

اختراع شامپو و پیدایش کلمه شامپو

کلمه شامپو در زبان انگلیسی در سال ۱۸۶۲ پیدا شد و مشتق شده از کلمه هندی”chāmpo “ به معنای ماساژ یا فشردن یا آرام لمس کردن میباشد.

بالاخره در سال ۱۹۰۸ روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد که برای بهتر شدن موها دو بار در ماه از شامپو استفاده کنید، این دستورالعمل برای کسانی بود که موهای سالمی نداشتند و اما افرادی که موی سالمی دارند یک بار در ماه استفاده میکردند.

در سال ۱۹۲۰ برای اولین بار که اختراع شامپو مایع انجام شد و در سال ۱۹۳۰ کیفیت شامپو بهتر شد.

ایده تولید شامپوهای امروزی بعدها توسط شیمیدانانی که در زمینه لوازم آرایشی و بهداشتی کار می کردند، در آزمایشگاه درست شدند. این دانشمندان اولین گام ها برای تعیین این که فرمول شامپو باید چه ویژگی هایی را داشته باشد برداشتند.
آنها باید درباره ویژگی های مرتبط با زیبایی و ظرافت شامپو مانند سفتی، رنگ و این که بویش باید شبیه چه باشد تحقیقات خود را آغاز کردند.

همچنین ویژگی های عملکردی، مانند میزان پاک کنندگی شامپو، حباب های حاصل از آن و میزان تحریکات جلدی را در نظر می گرفتند و بر این اساس تست هایی بر روی افراد مختلف انجام میدادند.

هنگامی که ویژگی های یک شامپوی سازگار با پوست شناسایی شدند، فرمول اولیه در آزمایشگاه ساخته شد و دسته اولیه شامپوها با استفاده از مواد مختلف در لیوان های آزمایشگاهی کوچکی ساخته شدند.

در اوایل دهه ۱۹۳۰، در اولین اختراع شامپو با مواد شوینده مصنوعی ساخته شد اما هنوز هم ایرادات فراوانی داشت.


در دهه ۱۹۶۰ فناوری جدیدتر، مواد شوینده ای را در اختیارما قرار داد که ما امروزه مورد استفاده قرار می دهیم. با پیشرفت علم و تکنولوژی، فرمولاسیون شامپوها پیشرفت زیادی کرد و روز به روز در حال تکامل است.


مواد شوینده جدید، پوست و چشم را کمتر تحریک میکنند و کیفیت محیط و بهداشت را بهبود داده اند؛ همچنین فناوری تولید پیشرفت کرده است و امکان ترکیب هزاران ماده مفید را در شامپوها به وجود آورده است.


همه اینها احساس حالت بهتر، پاک شدگی بیشتر و رفع دامنه گسترده ای از مشکلات پوست و مو را بهمراه دارند.


هر شامپو خارجی لزوما بهترین نیست!


حتما برای شما هم اتفاق افتاده که برای خرید شامپو به فروشگاه بزرگی رفتید تا به قول معروف جنس جور داشته باشه و به راحتی بتونید در بین قفسه ها قدم بزنید و یک شامپوی مناسب برای موهاتون پیدا کنید !

اما بعد از مدتی پیاده روی در فروشگاه به جز اینکه بیشتر سر در گم بشید نتیجه جالب توجهی به دست نمیارید، میدونید چرا؟

 

چون اکثر افراد اطلاعات خاصی از فاکتورهایی که یک شامپوی خوب باید داشته ندارن و خیلیاشون میگردن ببینن هر کدوم قشتگتره انتخاب میکنن ! اما واقعیت چیز دیگست، شما باید چیزهایی رو بدونید که شاید کمتر جایی این حرفها رو بهتون بگن !

چرا معمولا میگن شامپو های خارجی بهتره؟

این برداشت از جهاتی درست و از خیلی جهات اشتباهه.


معمولا شرکت های خارجی برای حفظ برندینگ خود در بازار ریسک کمتری درباره کاهش کیفیت و افزایش سود قبول میکنند، همین نکته یکی از دلایلیست که باعث جهانی شدن فروش برخی از این برندها شده و جای خوبی رو بازار رقابت برای خود باز نگه داشته.

اما همیشه به این گمان نباشید که مطلقا هرمحصول خارجی بهترینه !

چرا که در بین تولیدکنندگان فرا مرزی هم افراد و شرکت های سودجوی بسیاری هستند که مثل علفهای هرز از ذهنیت خوبی که شرکت های معتبر برای مصرف کنندگان بوجود آورده اند سوء استفاده کرده و محصولات بی کیفیت خود را با رنگ و لعاب بسیاری بفروش میرسانند.

ذهنیت نادرست در خرید شامپو :

برخی افراد همیشه به دنبال خرید محصول ارزان هستند و دنبال این میگردن که چی بخرم بلکه ۵۰ تومن ارزونتر باشه!

و اصلا فکری درباره سلامت محصول خریداری شده و سلامتی خودشون و خانواده نمیکنن،خب نتیجه چی میشه؟

تولید کننده ها رو راغب و یا بعضا مجبور به تولید محصولات ارزان قیمت میکنن!

از شما میپرسم مگه میشه مشتری از تولید کننده، محصول با کیفیتی که هزینه های سنگینی بابت تحقیق و تولید اون انجام داده رو با قیمت پایین بخواد ؟!

مطمئنا نمیشه، پس بازار، تولید کننده رو مجبور به استفاده از کالاهای نامرغوب و ارزان میکنه .

تا حالا با خودتون فکر کردید چرا شامپو ایرانی و کلا محصولات ایرانی در بازار کشورهای پیشرفته سهمی ندارند ؟

دلایل خیلی زیادی داره اما مهمترین موضوع که مرتبط با بحث ماست همینه که خیلی از ما فقط دنبال قیمت پایین میگردیم و طبعا کیفیت فدای قیمت پایین میشه .

اینجاست که تولید کننده اینقدر درگیر بازار رقابت اشتباه و تولید و درخواست داخل میشه که اصلا به بازارهای فراتر فکر نمیکنه و حتی تولید کننده های خارجی رو ترغیب به وارد کردن محصولات ارزان قیمت برای بازار گرم این قبیل درخواستها میکنه!

یک اشتباه درباره شامپوهای خارجی گران قیمت !


بعضی تصور میکنن گرانی، مهر تاییدیست بر کیفیت شامپوی خارجی !

غافل از اینکه بیشترین هزینه ای که برای یک شامپوی خارجی پرداخت میشه شامل: مشهور بودن برند، هزینه تبلیغات، هزینه های گمرکی و اداری، واسطه ها و مواردی ازین قبیل میشه که هیچ دخلی به کیفیت مواد مصرفی نداره و اگه اون محصول با همون کیفیت در بازار داخل تولید بشه میتونید با نصف و یا حتی یک سوم قیمت اون رو تهیه کنید (حالا تصور کنید اگه نمونه همون شامپو خارجی رو بصورت تقلبی تولید و وارد بازار کنن چه بلایی سر موها میاره! )

پس معلوم میشه که هر شامپوی خارجی حتما بهترین نیست، ما در بین همین تولیدات داخلی محصولاتی با کیفیت بسیار عالی داریم تا اونجا که حتی میتونن در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن داشته باشن اما شاید شما تا بحال اسم اونها رو هم نشنیده باشید!

 

همه میگن شامپوی ما بهترینه آیا فرقی با هم می کنن؟

مسلما تفاوتهای زیادی بین شامپوهای مختلف وجود داره که به بعضی از اونها اشاره میکنیم:

   1. کیفیت مواد اولیه و بیس مصرفی

   2. تجهیزات و ماشین آلات استفاده شده و بروزبودن چرخه تولید محصول

   3. مواد تشکیل دهنده اصلی و سلامت ظروف بکار برده شده

 

شامپو گیاهی واقعی چه مشخصه هایی باید داشته باشه؟  

اگه شامپویی گیاهی باشه، شرکت تولید کننده، بسیار زودتر از تولید باید به فکر این موارد باشه:

بهترین منطقه پرورش گیاه ( در مواد موثره استخراجی برای عصاره گیری بسیار موثر هست )

   - شیوه جمع آوری، خشکاندن و نگهداری در انبار

   - شرایط حمل و نقل در جهت حفظ مرغوبیت گیاه

   - ماشین آلات بروز عصاره گیری

   - شیوه عصاره گیری

   - کیفیت عصاره نهایی

   - مقدار عصاره استفاده شده در محصول

و …

رعایت خیلی از این موارد به وجدان تولید کننده بر میگرده و مصرف کننده اطلاعی از ترکیبات سرطانزا و ارزان قیمتی که در محصول استفاده میشه، کیفیت عصاره، بیس سالم یا ناسالم تشکیل دهنده ظروف بسته بندی و مواردی ازین قبیل ندارد و نمیتواند آنرا تشخیص دهد.

مشخصات شامپوی خوب چیست؟

پس از نکاتی که ذکر شد، با کنار گذاشتن ترکیبات سرطانزا و مواردی که مصرف کننده نمیتواند آنرا تشخیص دهد و به وجدان تولید کننده بر میگردد میتوان گفت:

شامپوی مناسب شامپویی است که موها پس از شست‌وشو با آن خوش حالت شوند و روی سر احساس شادابی کنید، درخشش، قابلیت شکل گیری مناسب، انبوه به نظر آمدن و سهولت شانه خوری نکات مهمی است که پس از مصرف شامپو باید روی سر مشاهده شود. نمونه ای بارز از شامپو سر و بدن بنسر که تاثیر به سزایی دارد استفاده نمایید.

ضمن اینکه چربی‌های موی سر را تا حدی از بین ببرد و حالت شکنندگی به موی سر ندهد، چون از بین رفتن بیش از حد چربی پوست سر باعث ترشح دوچندان چربی از غدد سبوم شده و مو را کدر و بدحالت نشان میدهد.

عطر آن ملایم باشد و ایجاد حساسیت نکند، همچنین پس از شست و شو موها الکتریسیته ساکن نداشته باشند یعنی هنگام شانه زدن موها به هوا بلند نشوند. 

 

 

 

 

 

شامپو


نظر دادن

درباره ما

شرکت بنسر مفتخر است محصـولات آرایشـی و بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهی و مفید براي پوسـت ، مو و بدن عرضه نماید. شرکت بنسر با شـــعار " با لبخند زندگی کنید " همواره سعی در ارتقاء کیفیت محصـــولات خود و ارایه آنها با قیمت بسیار مناسب، دارد .

            

چرا بنسر رضایتمندی مشتریان

85%

رضایت از کیفیت

91%

در دسترس بودن محصولات

88%

بسته بندی

77%

اطلاع رسانی

95%

فروش آنلاین

آدرس: تهران - خیابان شریعتی  - خیابان پابرجا - خیابان جلیلی - بن بست نسترن - پلاک 7
تلفن : 72263_021
فکس: 02122643403
ایمیل: info@bencer.ir
 

عضویت در خبر نامه