ستون کناری سمت چپ

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان، تخریب مینای دندان لایه سخت و بیرونی دندان های شما است.

این می تواند یک مشکل برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان باشد.

پلاک، یک اسید چسبنده از باکتری ها، به طور مداوم در دندان های شما شکل می گیرد. هنگامی که شما غذاهای حاوی قند را می خورید ، باکتری ها در پلاک تولید اسید هایی می کنند که مینای دندان را متاثر می کنند. چسبندگی پلاک این اسیدها را در تماس با دندان هایتان نگه می دارد و در طول زمان مینای دندان می تواند از بین برود. این زمانی است که حفره ها می توانند شکل بگیرند.

این حفره ها در میان کودکان شایع تر هستند، اما تغییراتی که در پیری اتفاق می افتد این حفره ها یک مشکل بالغ را نیز ایجاد می کند. پوسیدگی دندان، همراه با افزایش شیوع بیماری دندان، می تواند ریشه دندان را از بین ببرد. ریشه های دندان از بافت نرم تر از مینای دندان پوشیده شده است. آنها حساس به پوسیدگی هستند و حساس به گرم و سرد هستند. برای افراد بالای 50 سال، پوسیدگی دندان ها شایع است.

پوسیدگی دندان در اطراف لبه ها و یا حاشیه پر کردن نیز برای افراد مسن معمول است. از آنجایی که بسیاری از افراد سالخورده فلوراید و مراقبت های پیشگیرانه دندانپزشکی مدرن در هنگام رشد داشتند، اغلب تعدادی از پر کننده های دندانی دارند. در طول سال ها، این پرکننده ها ممکن است ضعیف و تمایل به شکستن و نشت در اطراف لبه. باکتری ها در این شکاف های کوچک جمع می شوند و باعث ایجاد اسید می شوند که منجر به پوسیدگی می شود.
با پیروی از این نکات می توانید از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید:

1. مسواک زدن دو بار در روز با یک خمیر دندان فلوراید.
2. بین دندان هایتان روزانه با نخ و یا تمیزکننده بین دندان تمیز کنید.
3. خوردن غذاهای مغذی و متعادل و محدود کردن خوراکی ها

پوسیدگی دندان هنگامی رخ می دهد که اسید تولید شده از پلاک بر روی دندان های شما ایجاد می شود.
اگر پلاک بیش از حد باشد، ممکن است منجر به مشکلات بیشتر شود مانند پوسیدگی دندان (سوراخ در دندان ها)، بیماری لثه یا آبسه های دندانی که مجموعه ای از انتهای دندان ها یا در لثه هاعلائم پوسیدگی دندان


پوسیدگی دندان ممکن است باعث درد نگردد. با این حال، اگر پوسیدگی دندان دارید، ممکن است:
دندان درد - یا درد مداوم یا درد ناگهانی گاه به گاه بدون علت آشکارحساسیت دندان


شما ممکن است حساسیت داشته باشید یا درد هنگام خوردن یا نوشیدن چیزی گرم، سرد یا شیرین دندان های شما باعث حساسیت می گردد
لکه های خاکستری، قهوه ای یا سیاه و سفید بر روی دندان های شما ظاهر می شود.
بوی بد دهان و طعم ناخوشایند در دهان شما

 

جلوگیری از پوسیدگی دندان


اگرچه پوسیدگی دندان یک مشکل رایج است، اما کاملا قابل پیشگیری است. بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، حفظ دندان ها و لثه ها به عنوان سالم است. به عنوان مثال، شما باید:

1. به دندانپزشک متخصص خود مراجعه کنید ، دندانپزشک شما تصمیم خواهد گرفت براساس شرایط دهان و دندان و لثه ها تصمیم خواهد گرفت
2. مراقب دندان ها و لثه های خود باشید - دو بار در روز دندان هایتان را به طور مرتب با خمیر دندان فلوراید شست وشو دهید و حداقل یک بار در روز با استفاده از نخ دندان و برس دندان شست شو الزامی است
3. جلوگیری از مصرف سیگار یا نوشیدن الکل بیش از حد - تنباکو می تواند با تولید بزاق مواجه شود، که کمک می کند تا دندان هایتان را پاک کنید و الکل می تواند موجب فرسایش مینای دندان شودحفاظت از دندان های کودک شما


ایجاد عادات غذا خوردن خوب با محدود کردن شیرینی ها و نوشیدنی ها می تواند به کودک شما کمک کند تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. همچنین باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کرد.
مهم این است که به کودک خود آموزش دهید که چگونه دندان ها را به طور مرتب و منظم تمیز کنید. دندانپزشک شما می تواند به شما نشان دهد که چگونه این کار را انجام دهید. کودکان باید از خمیر دندان کودکان استفاده کنند، اما اطمینان حاصل کنید که برچسب را در مورد چگونگی استفاده از آن بخوانید.

بچه ها همیشه باید دندان های خود را دو بار در روز، مخصوصا قبل از خواب، مسواک بزنند.

 

چگونه پلاک باعث پوسیدگی دندان می شود


دهان شما پر از باکتری است که یک اسید بر روی دندان ها به نام پلاک دندان ایجاد می کند.

هنگامی که شما غذا می خورید و کربوهیدرات های زیادی مصرف می کنید - مخصوصا غذاهای شیرین و نوشیدنی -باکتری ها در پلاک کربوهیدرات ها را به انرژی مورد نیاز خود تبدیل می کنند و همزمان تولید اسید می کنند.
اگر پلاک مجاز به ساختن باشد، اسید می تواند سطح دندان شما را از بین ببرد (حفره)، باعث ایجاد بیماری به نام حفره ها می شود

هنگامی که حفره ها در مینای دندان شکل ایجاد می شوند، پلاک و باکتری ها می توانند به درون (ماده ی نرمتر، مانند استخوان زیر مینا) که نرمتر است، برسند، روند پوسیدگی دندان به سرعت بالا می رود.

بدون درمان، باکتری ها به پالپ وارد می شوند (مرکز نرم دندان که حاوی اعصاب و عروق خونی است). در این مرحله، اعصاب شما در معرض باکتری قرار می گیرند، معمولا دندان هایتان را دردناک می کند.

باکتری می تواند آبسه دندانی را در خمیر دندان ایجاد کند و عفونت ممکن است به استخوان گسترش یابد و باعث ایجاد نوع دیگری از آن شود.

 

 

 

 

خمیردندان


برای ارسال نظر وارد سایت شوید

چرا بنسر

85%

 رضایت از کیفیت

80%

اطلاع رسانی

90%

خرید آنلاین

91%

 در دسترس بودن

 

درباره ما

برند بنسر مفتخر است محصـولات بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهـی و مفید براي دهـان و دنـدان، پوسـت، مو و بدن عرضه نماید. بنسر با شـــعار " با لبـخند زندگی کنیـد " همـواره سعی در ارتـقاء کیفیت محصـــولات خـود و ارایـه آنهـا با قیمت بسیار مناسب، دارد .
        

تماس با ما

تهران،خیابان آفریقا، خیابان عاطفی غربی، پلاک 60،واحد 3
تلفن : 22050030_021/ 22650115_021
تلفن سراسری: 72263_021
فکس:22057801_021 
ایمیل: info@bencer.ir