ستون کناری سمت چپ

حساسیت دندانی چیست؟

حساسیت دندانی چیست؟

حساسیت دندانی به صورت درد شدیدی بروز می نماید که می تواند فعالیت های روزانه از قبیل خوردن، آشامیدن و مسواک زدن را تحت تاثیر قرار دهد.

حساسیت دندانی علاوه بر این ممکن است معاینات و عملیات دندان پزشکی را نیز دردناک نماید.

در دندان های سالم، بافت منفذ دار عاج دندان با مینای دندان و لثه پوشیده شده است. لایۀ محافظ روی عاج دندان ممکن است بر اثر تحلیل لثه، ترک دندان، جدا شدن ورقه ای لایۀ مینا و یا پوسیدگی از بین رفته و دهانۀ توبول های باریک موجود در عاج دندان که به عصب دندان راه دارند باز شوند. به این ترتیب بعضی از غذاها و نوشیدنی ها با تحریک عصب، درد ایجاد می نمایند

 

علل اصلی حساسیت دندانی از بین رفتن مینای دندان و تحلیل لثه است که به دلال زیر بروز می نماید:

مسواک زدن با فشار زیاد : مسواک زدن با فشار بسیار بالا و یا استفاده از مسواکی با الیاف بسیار زبر به مرور باعث تحلیل لثه و نمایان شدن ریشه می شود.

سن : میزان حساسیت دندانی در سنین مختلف متفاوت است.

غذاهای اسیدی : خوردن غذا ها و نوشیدنی های اسیدی به مدت طولانی باعث سایش مینا و بالا رفتن حساسیت دندانی می شود.

سفید نمودن دندان ها : محصولاتی که برای سفید نمودن دندان استفاده می شوند ممکن است حساسیت ایجاد نمایند.

دندان قروچه کردن : دندان قروچه باعث آسیب به لایۀ مینای دندان و در نتیجه از بین رفتن لایۀ محافظ عاج می شود

التهاب لثه چیست؟

التهاب لثه فرم بسیار شایع و ابتدایی بیماری لثه است که باعث قرمز شدن، تورم و خونریزی لثه ها در حین مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن، می شود. در این بیماری گرچه لثه ها ملتهب و تحریک پذیر می شوند ولی دندان ها در جای خود محکم بوده و بافت و استخوان دچار صدمه و التهاب نشده است. علت بروز و وخیم شدن التهاب لثه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و ایجاد پلاک است. حتی در صورت رعایت اصول بهداشتی باز هم احتمال بروز التهاب لثه در نواحی غیر قابل دسترس شیار لثه و یا بین دندان ها وجود دارد. این در حالی است که تحقیقات نشان داده اند بعضی از افراد به صورت ژنتیکی نسبت به بروز التهاب لثه مستعد هستند. اگر التهاب لثه درمان نشود می تواند به نوع جدی تری از بیماری لثه تبدیل گردد. 

پریودونتیت

لتهاب لثۀ درمان نشده به بیماری پریودونتیت منجر می گردد به همین دلیل به آن بیماری لثۀ پیشرفته نیز گفته می شود. در این بیماری، لثه و استخوان فک تحلیل رفته و از دندان جدا می شوند به این ترتیب مکانی برای تجمع باکتری و جرم و ایجاد عفونت فراهم می شود. باکتری تجمع یافته در موضع خود باعث تحلیل بیشتر استخوان نگه دارندۀ دندان می شود. پریودونتیت دلیل اصلی افتادن دندان در بزرگسالان است

روش های کاربردی درمان التهاب لثه در خانه

با وجودی که تمیز نمودن شیار لثه ها توسط دندانپزشک اقدام درمانی بسیار مناسبی است، ولی از آنجاییکه التهاب لثه نوع خفیف بیماری لثه است، همیشه احتیاجی به مراجعه به پزشک نیست. راه های درمانی بسیار موثری برای درمان التهاب لثه در خانه وجود دارد. بهترین راه درمان التهاب لثه آغاز یک رژیم بهداشتی جامع است. انواع مختلفی از محصولات بهداشتی دهان و دندان می توانند با همکاری یکدیگر التهاب لثه را به سرعت درمان نمایند. رژیم بهداشتی Oral B PRO-EXPERT با به کار گیری محصولات و ابزار بسیار موثر، روشی بسیار مناسب جهت درمان التهاب لثه فراهم می آورد.

 

پوسيدگی دندان چيست؟

پوسیدگی دندان زمانی رخ می دهد که مواد اسیدی ، لایه سخت دندان، که مینا نامیده می شود را از بین می برد. این اسیدها از لایه نامرئی چسبناکی به نام پلاک به وجود می آیند. میکروبهایی که در پلاک وجود دارند از مواد قندی تغذیه می کنند فرآینده تجزیه مواد قندی سبب تولید اسیدهایی می شود که به سطح دندان آسیب می رسانند.

با گذشت زمان، پوسیدگی می تواند در سطح دندان حفره ایجاد کند. در صورت عدم درمان، این حفره ها می توانند عمیق تر شده یا حتی منجر به تخریب دندان شوند.

اگر فکر می کنید دندانتان پوسیده است، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک شما ممکن است دندانتان را پر کند که پر کردن دندان مانع از پیشرفت پوسیدگی می شود.اسیدها همیشه سطوح دندان های شما را مورد حمله قرار می دهند، اما پوسیدگی دندان هرگز به یکباره اتفاق نمی افتد زیرا عوامل دیگری در دهان هستند که باعث استحکام دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی می شوند. یکی از این عوامل بزاق دهان است. بزاق دهان دارای مواد معدنی می باشد که به محکم شدن سطوح دندان کمک می کند.

فلوراید نیز به استحکام دندان ها کمک می کند. فلوراید ماده معدنی طبیعی بوده که هم در خمیردندان وجود دارد و هم به آب آشامیدنی افزوده می شود.

مینا: لایه سخت سطح دندان

پوسیدگی: حفره های ایجاد شده در مینای دندان، ممکن است روی سطح جونده یا در سطوح بین دندان ها ایجاد شود.

پلاک میکروبی: لایه چسبناکی که بر روی دندان بوجود می آید. پلاک، مواد اسیدی از خود تولید می کند که منجر به پوسیدگی دندان می شود.

 

 

 

خمیردندان ضدحساسیت


برای ارسال نظر وارد سایت شوید

چرا بنسر

85%

 رضایت از کیفیت

80%

اطلاع رسانی

90%

خرید آنلاین

91%

 در دسترس بودن

 

درباره ما

برند بنسر مفتخر است محصـولات بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهـی و مفید براي دهـان و دنـدان، پوسـت، مو و بدن عرضه نماید. بنسر با شـــعار " با لبـخند زندگی کنیـد " همـواره سعی در ارتـقاء کیفیت محصـــولات خـود و ارایـه آنهـا با قیمت بسیار مناسب، دارد .
        

تماس با ما

تهران،خیابان آفریقا، خیابان عاطفی غربی، پلاک 60،واحد 3
تلفن : 22050030_021/ 22650115_021
تلفن سراسری: 72263_021
فکس:22057801_021 
ایمیل: info@bencer.ir