ستون کناری سمت چپ

نخ دندان و دندانپزشکی

نخ دندان و دندانپزشکی

هزینه درمان های دندان هرچند که شاید برایتان عجیب باشد در کشور ما ایران پایین است.

بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور برای درمان های دندان خود به ایران مراجعه می کنند که به این پدیده دنتال توریسم می گویند. در عین حال همین هزینه،برای بسیاری از مردم جامعه با وجود مشکلات اقتصادی فراوان کمرشکن و زیاد است و باعث می شود که حتی بسیاری از هموطنان ما از درمان های دندانپزشکی پایه ای محروم بمانند.
اما پیشگیری های ساده بسیاری از اوقات می تواند ما را از درمان های دندان بی نیاز کند هر چند که در مواقع نیاز شک نکنید که اولویتی مهم تر از دندان هایتان برای صرف هزینه وجود ندارد.

هرگز فراموش نمی کنم پیرزنی را که از یکی از روستاهای اطراف همدان میخواست تا النگوهای طلایش را بفروشد و خرج دندان هایش کند،چون استدلالش این بود که النگوها فقط جنبه تزئینی و سرمایه ای دارند، ولی لذت بزرگ زندگی به بهره مندی از خوراکی و نعمات الهی بر روی زمین است که با داشتن دندان ، استفاده از آن ها ممکن می شود!


بسیاری از افراد  تصور می کنند که چون مرتب مسواک می زنند نیازی به درمان های دندان نباید پیدا کنند. این افراد، کسانی هستند که از اهمیت فوق العاده نخ دندان غافل مانده اند. استفاده صحیح از نخ دندان نه تنها به اندازه مسواک، حتی شاید بیشتر از آن می تواند در پیشگیری از پوسیدگی ها موثر باشد. یک دندانپزشک خوب همیشه ببه آن اندازه که به فکر درمان وضعیت حاضر شما باشد، به فکر ارائه راهکار پیشگیری برای شماست.

نخ دندان به نواحی دسترسی دارد که مسواک زدن امکان ندارد به آن نواحی دسترسی پیدا کند. این نواحی می توانند محل شروع پوسیدگی ها باشند. پوسیدگی های بین دندانی از محل های نسبتا شاید پوسیدگی دندان هاست. تشخیص این پوسیدگی از آن جایی که ممکن است در معاینات معمول دیده نشوند، بعضی از اوقات به دشواری صورت می گیرد. بسیاری از موارد با رادیوگرافی های دندانپزشکی می توان وسعت و عمق این پوسیدگی ها را تشخیص داد. اما در مواردی هم ،پوسیدگی های بین دندانی بعد از این که گسترش زیادی پیدا کرده اند و عصب دندانی را درگیر کرده اند، تشخیص داده می شود. در این شرایط چاره ای جز درمان کانال ریشه (عصب کشی) باقی نمی ماند.

اما استفاده صحیح از نخ دندان می تواند از بسیاری از پوسیدگی های بین دندانی پیشگیری کند.برخی از افراد خونریزی حین کشیدن نخ دندان را برای عدم استفاده از آن بهانه می کنند. در حالی که التهاب و خونریزی به علت عدم استفاده از نخ دندان و حضور عامل التهابی ( گیر غذایی) در آن ناحیه است و با کشیدن نخ دندان به طور صحیح و با تناوب مرتب ، برطرف می شود.

هر چند که اطمینان داریم بشر از انواع نخ در طول تاریخ برای تمیزکردن و خارج کردن خرده های غذایی بین دندان هایش استفاده کرده است، اما تاریخچه رسمی ابداع نخ دندان به 1819 در ایالت نیواورلئان امریکا بر میگردد. دندانپزشکی از اهالی همین ایالت با استفاده از نخ ابریشم اولین نخ دندان رسمی را ساخته است. یکی از اولین اشاره ها به استفاده از نخ دندان در کتاب “اولیس” اثر جیمزجویس نویسنده نابغه ایرلندی است!
استفاده توامان از مسواک و نخ دندان؛ بهداشت پایه ای دهان و دندان برای هر فرد محسوب می شود.استفاده از نخ دندان های مخصوص در مراجعین ارتودنسی و کسانی که پروتز های متکی بر دندان یا ایمپلنت دارند، اهمیت بسیار بالایی در ارتقای بهداشت دهان و دندان دارد.
نخ دندان ها انواع مختلفی دارند که شامل نوع مومدار، بدون موم ، تک فیلامان و چند فیلامانی می شود. ممکن است بر حسب فضاهای بین دندانی شما (امبرژور) دندانپزشک کاربرد نوع خاصی از نخ دندان را پیشنهاد کند که بهتر است در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنید.
استفاده از نخ دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و حتی برخی دندانپزشکان آن را مهم تر از مسواک می دانند. بنابر اظهار انجمن دندانپزشکی امریکا، نخ دندان تا 80 درصد می تواند در کاهش پلاگ میکروبی دندانی افراد موثر باشد.

 

 

 

 نخ دندان


برای ارسال نظر وارد سایت شوید

چرا بنسر

85%

 رضایت از کیفیت

80%

اطلاع رسانی

90%

خرید آنلاین

91%

 در دسترس بودن

 

درباره ما

برند بنسر مفتخر است محصـولات بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهـی و مفید براي دهـان و دنـدان، پوسـت، مو و بدن عرضه نماید. بنسر با شـــعار " با لبـخند زندگی کنیـد " همـواره سعی در ارتـقاء کیفیت محصـــولات خـود و ارایـه آنهـا با قیمت بسیار مناسب، دارد .
        

تماس با ما

تهران،خیابان آفریقا، خیابان عاطفی غربی، پلاک 60،واحد 3
تلفن : 22050030_021/ 22650115_021
تلفن سراسری: 72263_021
فکس:22057801_021 
ایمیل: info@bencer.ir