ستون کناری سمت چپ

درمان پوسيدگي و خرابي دندان با ليزر

درمان پوسيدگي و خرابي دندان با ليزر

 

درمان پوسيدگي و خرابي دندان با ليزر

در روش دندانپزشکي معمول و سنتي، براي درمان پوسيدگي دندان، ابتدا جرمها و قسمتهاي پوسيده ي دندان برداشته مي شوند و بعد از تراشيدن ميناي دندان و قسمتي از عاج دندان، حفره هاي ايجاد شده با مواد مخصوصي پوشانده ميشوند.

در روشهاي معمول و سنتي دندانپزشکي، هدف از رو شهاي درمان پوسيدگي دندان، صرفا حفظ و نجات دادن دندان و درمان تير کشيدن دندان است، چرا که در صورت عدم اقدام براي درمان، دندان از بين میرود. در اين روش ها براي تراشيدن دندان از يک مته ي چرخان استفاده مي شود، اما در دندانپزشکي مدرن از اشعه ليزر در دندانپزشکي براي تراشيدن و کنار زدن بافتهاي آسيب ديده ي دندان استفاده ميشود. مطالعات بسياري که در اين زمينه انجام شده است، نشان داده اند که استفاده از ليزر به اين منظور، مزاياي زيادي نسبت به دستگاه تراش دندان دارد. از عوارض ارتودنسي ميتوان به لک و پوسيدگي دندان در اثر براکت هاي ارتودنسي اشاره نمود . بسياري از بزرگسالان تمايلي به استفاده از بريس ها، يا دستگا ههاي ارتودنسي نداشته و نميخواهند براي صاف کردن دندانهايشان وقت و هزينه صرف کنند. اما براي کساني که مي خواهند دندان را اصلاح کنند، ارتودنسي ارزش اين سرمايه گذاري را دارد. ارتودنسي راه بسيار خوبي براي اصلاح مشکلات بايت و برخي مشکلات زيبايي دندانها است. البته، اگر مشکل بايت نداريد و تنها ميخواهيد لبخند زيباتري داشته باشيد، ارتودنسي سريع  بهترين گزينه براي شما است.

پوسيدگي دندان چگونه اتفاق مي افتد؟

اين سوال براي بسياري مطرح است که علت پوسيدگي دندان چيست و چطور اتفاق مي افتد؟ در پاسخ بايد گفت: در مراحل اوليه پوسيدگي، تنها در برخي از نواحي محدود روي سطح دندان، ميناي دندان تضعيف ميشود (نرم مي شود). اين نواحي معمولا در شيا رها يا شکا فهاي دنداني و بين دندا نها قرار دارند. سپس پوسيدگي با عبور از ميناي دندان به قسمت نر متر و آسيب پذيرتر دندان يعني عاج دندان ميرسد.تضعيف ميناي دندان باعث مي شود که ميناي دندان ريزش کند و حفره اي در دندان به وجود بيايد و اين حفره به تدريج بزرگ و بزرگ تر ميشود تا جايي که دندان کاملا از بين برود. جرم و پلاک ها که عامل پوسيدگي هستند ممکن است به ريشه ي دندان نيز برسند، که اين اتفاق در صورتي مي افتد که لثه ي بيمار دچار تحليل و خوردگي شده باشد که اين حالت در افراد مسن بيشتر شايع است. علت پوسيدگي دندان کودکان نيز مي تواند مربوط به مصرف مواد قندي در طول روز باشد. هر زماني که کودک شما غذايي حاوي شکر مي خورد، اين اسيدها به ميناي دندان حمله کرده و باعث نرم شدن و خراب شدن آن ميشوند. به همين دليل مهم است که کودک در طول روز به طور مداوم از خوراکي هاي قندي استفاده نکند.

پوسيدگي دندان در مراحل اوليه، علائم چشمگيري ندارد، اما بعدا با گسترش پوسيدگي در ميناي دندان، دندان نسبت به غذا و نوشيدني هاي شيرين، سرد و گرم حساس ميشود.

مزاياي درمان پوسيدگي با ليزر اشعه ي ليزر مانند دستگاه تراش دندان، بافت آسيب ديدهي دندان را از بين مي برد اما اين کار را با حساسيت بسيار بيشتري انجام مي دهد و مزاياي زيادي بر دستگاه تراش دندان دارد. اشعه ي ليزر بسيار دقيق تر عمل مي کند و به دندانپزشک اين اجازه را مي دهد که با دقت بسيار بالاتري در نواحي که مد نظر دارد، کار کند و پلا کها، جر مها و قسمت هاي پوسيده ي دندان را از بين ببرد. در اين حالت ديگر لازم نيست که دندانپزشک براي اطمينان، بخشي از قسمت هاي سالم دندان را نيز تراش دهد. علاوه بر اين، اشعه ي ليزر داراي اثر آنتي باکتريال است که اين موضوع باعث مي شود که دندانپزشک مطمئن شود که ناحيه ي تحت درمان کاملا استريل خواهد بود.

 

چه کسي کانديد مناسب براي روش ليزر درماني است؟

تمامي بيماراني که به پوسيدگي دندان مبتلا هستند، کانديدهاي ايده الي براي درمان خرابي دندان با ليزر هستند. ليزر مي تواند 90 درصد از پوسيدگي دندان را از بين ببرد، اما در موارد بسيار کمي لازم است که روش درمان با ليزر، با روش هاي معمول (دستگاه تراش دندان) ترکيب شود.

مزاياي درمان پوسيدگي دندان با ليزر:

درمان به روش معمول و سنتي

براي درمان پوسيدگي به روش معمول ( پر کردن دندان )، ابتدا بايد ناحيه مورد نظر به دقت استريل شود و سپس با استفاده از يک مته ي چرخان (دريل يا دستگاه تراش دندان)، به صورت مکانيکي قسمت هاي پوسيده ي دندان تراشيده شود و براي اطمينان بخش کوچکي از بافت سالم نيز در مرز بين پوسيدگي دندان و بافت سالم دندان، تراشيده مي شود و سپس اين حفره ي ايجاد شده با نوعي رزين ترکيبي و يا کامپوزيت دندان پر مي شود به نحوي که شکل دندان مانند قبل باشد و همچنين بتواند کارايي قبلي خود را نيز داشته باشد.

هرچند اين روش به طور غيرقاب لانکاري موثر و نتيج هبخش است، اما تراشيدن دندان با مته براي بيمار دردناک است؛ همچنين احساس سايش و ايجاد گرما و لرزش در درون دندان نيز براي بيمار بسيار ناخوشايند است و به همين خاطر است که تزريق بي حس کننده ي موضعي قبل از انجام اين درمان، در اغلب موارد کاملا ضروري م يباشد. همه ي دندانپزشکان با ترسي که اين کار در بيماران ايجاد کرده است، به درد کمتر نبود صداي سايش مته يا دستگاه تراش به دندان بدون لرزش يا احساس گرما در دندان از بين بردن بافت سالم دندان به ميزان بسيار کمتر باعث ايجاد شکاف هاي ميکروسکوپي (که ميتوانند محل تجمع مجدد باکتر يها شوند) نمي شود.

ليزر درماني

استفاده از ليزر يک جايگزين ايده آل براي تراشيدن دندان است. در اين روش بدون اعمال فشار مکانيکي و حتي دست زدن به دندان، تمامي پلاکها و جرم ها و قسمت هاي پوسيده ي دندان از بين مي روند و دندان درد و ناراحتي براي بيمار ايجاد نميشود. علاوه بر اين، با استفاده از ليزر م يتوان به طور دقيقي حفره ي مورد نظر را در دندان ايجاد کرد، به نحوي که شکل دندان کاملا به صورت مورد نظر دندانپزشک باشد. با استفاده از ليزر، به طور همزمان دندان ضدعفوني نيز مي شود که اين موضوع باعث عوارض بعد از درمان و احتمال عود کردن مجدد پوسيدگي دندان م يشود. همچنين به اين خاطر که نفوذ ليزر تنها در سطح دندان است، اين روش ايجاد گرماي کمتري مي کند.

براي درمان بافتهاي سخت مانند بافت دندان، از ليزر اربيوم با طول موج 2940 نانومتر استفاده مي شود که توسط (ER:YAG)  رطوبت موجود در بافت دندان (آب) و ماده ي هيدروکسي آپاتيت در دندان جذب مي شود. انرژي الکترومغناطيسي که توسط مولکولهاي جذب ميشود، تبديل به انرژي گرمايي مي شود و دماي آب را بالاتر از دماي جوش مي برد.

اين افزايش گرما موجب تبديل شدن آب ميان بافتي دندان به بخار مي شود و در نتيجه با افزايش فشار، يک سري انفجار در سطح ميکروسکوپي در بافت دندان ايجاد ميشود که موجب مي شود ناحيه مورد نظر از روي دندان لايه برداري شود و از دندان جدا شود.

اشعه ي ليزر  دندان باعث ايجاد برش در بافت سالم مينا و عاج مي شود. ميزان اثربخشي اين ليزر بر روي دندان به ميزان آب موجود در بافت مينا و عاج دندان بستگي دارد. قسمت هاي آسيب ديده ي دندان داراي ميزان آب بيشتري نسبت به بافت سالم عاج هستند ( 25 درصد در برابر 8 درصد) و به همين خاطر قسمت هاي پوسيده ي دندان با سرعت بسيار بيشتري توسط ليزر از بين مي روند. اين موضوع در مورد ميناي دندان نيز صادق است و به خاطر کم بودن ميزان آب موجود در بافت ميناي دندان، ليزر تاثير کمتري بر ميناري  دندان دارد.

ليزر اربيوم، سطح دندان را با شعاع نيم ميليمتر تبخير می کند، درحالي که در روش تراشيدن دندان، بخش بسيار بيشتري از دندان به صورت سه بعدي تراشيده مي شود. شعاع اشعه ي ليزر در نقطه ي تابش بسيار کوچک است و اشعه ليزر کاملا متمرکز است و به همين خاطر، کنار زدن بافتهاي پوسيده و ايجاد حفره در دندان با دقت بسيار بالايي انجام مي شود.

همچنين به خاطر عدم استفاده از مته يا دستگاه تراش، ديد پزشک در هنگام تبخير سطح دندان با ليزر، بسيار بيشتر است و ميتواند با دقت  بالايي نواحي مورد نظر را با ليزر لايه برداري کند و تنها نواحي آسي بديده و پوسيده ي دندان را کنار بزند و به بافتهاي سالم اطراف آن هيچ آسيبي نرساند. با تنظيم صحيح و مناسب انرژي ليزر ديگر هيچ نيازي به اعمال ب يحسي نيست و يا دوز بي حسي تزريق شده بسيار پايين خواهد بود (اين خاصيت ليزر خصوصا براي دندانپزشکي کودکان بسيار مفيد و کاربردي است)، که البته اين موضوع تا حدود زيادي به تجربه و تخصص بالاي دندانپزشک بستگي دارد.  بعد از کنار زدن بافت آسيب ديده، بازسازي و پرکردن دندان به روش معمول انجام مي شود. اما مطالعات بسياري نشان داده اند که استفاده از ليزر براي آماده سازي دندان باعث مي شود که ميزان چسبندگي ماده ي پرکننده ي دندان (ترکيب رزين) با بافت دندان بسيار بيشتر مي شود و در نتيجه استحکام پرکردگي دندان بيشتر بوده و نتايج پرکردن دندان تضمين شده هستند.

 

 

 

 

پوسیدگی دندان


برای ارسال نظر وارد سایت شوید

چرا بنسر

85%

 رضایت از کیفیت

80%

اطلاع رسانی

90%

خرید آنلاین

91%

 در دسترس بودن

 

درباره ما

برند بنسر مفتخر است محصـولات بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهـی و مفید براي دهـان و دنـدان، پوسـت، مو و بدن عرضه نماید. بنسر با شـــعار " با لبـخند زندگی کنیـد " همـواره سعی در ارتـقاء کیفیت محصـــولات خـود و ارایـه آنهـا با قیمت بسیار مناسب، دارد .
        

تماس با ما

تهران،خیابان آفریقا، خیابان عاطفی غربی، پلاک 60،واحد 3
تلفن : 22050030_021/ 22650115_021
تلفن سراسری: 72263_021
فکس:22057801_021 
ایمیل: info@bencer.ir