ستون کناری سمت چپ

چگونه می توان از دندان های کودک مراقبت کرد؟

چگونه می توان از دندان های کودک مراقبت کرد؟

دندان های کودکان زمانی که هنوز در رحم مادر خود هستند شکل می گیرند و با یک مجموعه کامل از 20 دندان نهفته در لثه متولد می شوند. به طور معمول اولین دندان کودک بین 6 تا 10 ماهگی ظاهر می شود اما در برخی در سه ماهگی و در برخی دیگر در 12 ماهگی رشد می کند و به مرور با بزرگتر شدن سن کودک دندان های اصلی جایگزین دندان های شیری می شوند.

دندانهای کودکان که به دندان های شیری شهرت دارند علاوه بر اینکه نقش مهمی در جویدن، گفتار و ظاهرکودک بازی می کنند موجب رشد و توسعه فک شده و فضا های لازم برای رویش دندان های دایمی را حفظ می کند. پوسیدگی دندان شیری مانند دندان بزرگسالان موجب درد و عفونت می شود گاهی در شرایط حاد منجرب به از دست رفتن دندان، زودتر موعد می شود بدین ترتیب دندانهای مجاور به سمت محل خالی دندان کشیده شده حرکت کرده و فضای موجود را تنگ تر می نمایند. لذا رویش دندان دایمی دچار مشکل می شود. از این رو رعایت بهداشت دهان و دندان در کودکان از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

چگونه می توان از دندان های کودک مراقبت کرد؟

شما می توانید خطر ابتلا به پوسیدگی دندان کودکتان را با داشتن یک رژیم غذایی سالم وکاهش مصرف شیرینیجات و مواد قندی، رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک کاهش دهید.

1.رژیم غذایی:

پوسیدگی دندان از رایج ترین بیماری های مرتبط با تغذیه است که کودکان در تمام سنین به آن مبتلا می شوند. سلامت دندان ها نیز مانند سایر اعضای بدن با تغذیه ارتباط دارد یک رژیم غذائی متعادل، حاوی مقادیر کافی کلسیم و فسفر نقش مهمی در تکامل دندانهای کودکان دارد. مواد غذایی خصوصا" مواد غذایی شیرین یکی از علل اصلی پوسیدگی دندان ها می باشد چرا که باکتری های موجود در دهان مواد غذایی و قندها را تجزیه کرده و اسید تولید می کند که منجرب به از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی می شود پس بنابراین باید تا جایی که امکان دارد مقدار و دفعات استفاده از این نوع مواد غذایی در رژیم غذایی کودکان کاهش یابد.

میان وعده های سالم مثل نان، پنیر، شیر، انواع مغزها و سبزیجات به جای تنقلات شیرین، نقش کمرنگ تری در پوسیدگی دندان های شیری دارند. شیر و آب بهترین نوشیدنی برای کودکان می باشند اگرچه شیری که کودک، شب هنگام می نوشد ریسک پوسیدگی دندان را افزایش می دهد. به همین دلیل توصیه می شود مادر از یک سالگی به بعد دیگر شبها به کودک شیر ندهد چرا که کودک بیشتر به آن عادت کرده است و می توان این عادت را به مرور کمرنگ کرد و از بین برد. همچنین توصیه می شود پس از شیردادن حتما با یک پارچه یا گاز طبی شیر را از اطراف دندان‌ها پاک کنند یا به کودک آب بدهند تا خطر پوسیدگی دندان کاهش یابد.

2. بهداشت دندان:

طبعا رعایت بهداشت دهان باعث سلامت دندان‌های شیری و دائمی می‌شود. اگر کودکی از همان دوران بچگی نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان مقید شود و این مسأله به شکل عادت در رفتارهای او نقش ببندد قطعا در دوران بزرگسالی هم با دقت و نظم بیشتری بهداشت دهان را رعایت می‌کند.


مسواک اصلی ترین ابزار پاک کننده مکانیکی دندان ها برای حذف پلاک تشکیل شده بر روی سطوح دندان ها می باشد. بهتر است این کار با رشد اولین دندان در دهان نوزاد صورت گیرد. پس بنابراین چه خوب است پس از هر بار مصرف شیر توسط نوزاد، دندان او با یک تنزیف یا گاز استریل و یا مسواک مخصوص نوزادان تمیز شود. با بزرگ تر شدن نوزاد و بیشتر شدن دندان های او می توان از مسواک نرم برای شستن دندان های او استفاده کرد احتمالا فاصله دندان های کودک شما در این سن از یکدیگر زیاد می باشد به همین دلیل تا سن 3 سالگی یا بهتر بگوییم تا زمانی که بین دندان های کودک شما فاصله است و می توان آن فواصل را با مسواک تمیز کرد نیازی به استفاده از نخ دندان نمی باشد. برای سلامت بیشتر دندان کودک، بهتر است روزی دو بار دندان های او مسواک زده شود و هر 3 ماه یکبار مسواک کودک تعویض شود.

یکی از سوالات رایج این است که از چه سنی کودک باید از خمیر دندان استفاده کند؟

بهتر است تا زیر دوسال فقط از مسواک و آب برای تمیز کردن دندان کودک استفاده شود یا مطابق با توصیه انجمن دندان پزشکی آمریکا تنها از خمیردندان های فاقد فلوراید برای کودکان در این سنین استفاده شود و پس از آن هم باید از خمیردندان های مخصوص کودکان که حاوی مقدار کمتری فلوراید می باشند مصرف شود و در حین مسواک زدن از کودکان مراقبت شود و به آنها آموزش داده شود که بیش از اندازه یک نخود خمیر دندان روی مسواک قرار ندهند و آنرا نبلعند.

3. استفاده از خمیردندان استاندارد 

4. مراجعه به دندانپزشک:

از نظر آکادمی دندان پزشکی آمریکا اولین دیدار کودک با دندان پزشک باید در اولین سال تولد او صورت گیرد شاید این ایده برای بسیاری از والدین تعجب آور بوده باشد و از نظر آنها این سن برای مراجعه به دندان پزشک خیلی زود باشد ولی طبق آمار به دست آمده از هر چهار کودک آمریکایی زیر چهار سال یک کودک حداقل یک دندان پوسیده دارد. بعضی از کودکان بیشتر از همسن و سالهای خود مستعد پوسیدگی دندان می باشند که این موضوع باید در سنین خیلی پایین توسط دندان پزشک تشخیص داده شود.


دیدار دندان پزشک از اولین سال تولد علاوه بر تشخیص پوسیدگی دندان قبل از پیشرفت بیماری و درمان در مراحل اولیه مزایای دیگری هم دارد که از آن جمله می توان افزایش دانش والدین در:

چگونگی مراقبت از دهان نوزاد و کودکان نو پا
ارتباط بین رژیم غذایی و بهداشت دهان و دندان
عادات دهانی از جمله مکیدن انگشت شصت و اثرات منفی آن بر رشد دندان و فک
استفاده به موقع و به اندازه از فلوراید
کاهش ترس و استرس کودکان از دندان پزشک اشاره کرد.

علاوه بر این ویزیت منظم دندان ها توسط دندان پزشک برای نظارت بر رشد و توسعه فک و سلامت دندان های کودک از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

 

 

 

 خمیردندان استاندارد


نظر دادن

 

درباره ما

برند بنسر مفتخر است محصـولات آرایشـی و بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهی و مفید براي پوسـت ، مو و بدن عرضه نماید. برند بنسر با شـــعار " با لبخند زندگی کنید " همواره سعی در ارتقاء کیفیت محصـــولات خود و ارایه آنها با قیمت بسیار مناسب، دارد .

            

چرا بنسر رضایتمندی مشتریان

85%

رضایت از کیفیت

91%

در دسترس بودن محصولات

88%

بسته بندی

77%

اطلاع رسانی

95%

فروش آنلاین

آدرس: تهران - خیابان پاسداران- خیابان گل نبی- خیابان ناطق نوری- بن بست حسینیان - پلاک 5
تلفن :  02122854162 _02122842073 _02122899194 _02122899193
تلفن سراسری: 72263_021
فکس: 02122854162
ایمیل: info@bencer.ir
 

عضویت در خبر نامه