ستون کناری سمت چپ

دیدگاهی از خمیردندان ذغالی بنسر

دیدگاهی از خمیردندان ذغالی بنسر

یکی از استراتژی هایی که معمولا شرکت ها برای گسترش بازارشان به کار می برند، ورود به بازارهای جدید است. در این راستا شرکت بنسر محصول جدیدی را با عنوان خمیر دندان ذغالی بنسر به بازار عرضه کرده است.

ایجاد تمایز در محصولات
عده ای که به تمایز اهمیت زیادی می دهند و می گویند وقتی تمایز وجود داشته باشد، این تمایز باعث فروش می شود. دسته دیگر معتقدند که باید محصول را بهبود بخشید. ضرب المثلی وجود دارد که می گوید: «خواهی نشوی رسوا، هم رنگ جماعت شو» اما به نظر بنده باید رسوا شد و دیده شد، به همین دلیل نباید همرنگ شویم.
به نظر می رسد شرکت تولید کننده خمیر دندان ذغالی نیز با چنین دیدگاهی به تولید این محصول پرداخته است. در هر صورت از بعد تولید، با توجه به استانداردهایی که محصول از وزارت بهداشت و سازمان استاندارد می گیرد، خمیر دندان ذغالی محصولی استاندارد است و به وظیفه خود که پاکی دندان است عمل می کند.

درس گرفتن از تجربه شرکت های بزرگ
برخی از مهندسان شیمی یا مهندسان تغذیه به تیم تولید و تحقیق و توسعه می گویند که می توان چنین کاری را انجام داد و چنین محصول متمایزی را عرضه کرد. آنها نیز از این موضوع استقبال و محصول را تولید و روانه بازار می کنند. در صنایع غذایی این کار با درصد بالایی جواب می دهد و مورد استقبال قرار می گیرد.
این در حالی است که اگر تمایزها بر مبنای شناخت نیاز از مشتری باشد بهتر است و اطمینان ما از فروش بیشتر می شود، اما اگر این تمایز براساس شناخت نیازهای مشتریان نباشد با ریسک همراه است. به عنوان مثال شامپو سیر پرژک حدود 8 تا 10 سال سابقه حضور در بازار دارد و محصول صنعتی است که بالغ بر 50 سال در ایران سابقه دارد و از این صنعت استقبال می شود.
این محصول به خوبی جای خود را در بازار پیدا کرد و مورد استقبال قرار گرفت، زیرا تمایز در عنصر این محصول بود و با توجه به فرهنگ مردم ایران، افراد، خصوصا در هرم سنی بالا و در رده سنی بیش از 50 یا 60 سال نگاه بسیار مثبتی به آن دارند.
این کاری است که برای خمیر دندان ذغالی نیز انجام شد و براساس این مدل پیش رفت، با این وجود که برای خمیر دندان ذغالی مقداری ریسک وجود دارد، زیرا شرکت هایی بزرگ در جهان مانند KT&G یا یونیلور که تیم تحقیق و توسعه، تیم بازاریابی و تیم بازخورد و ارتباط با مشتریان قوی دارند و از افغانستان و سودان تا کشورهای پیشرفته، همه را تحت پوشش خود قرار داده اند، چنین ریسکی را انجام نداده اند.
این به آن معنا نیست که این موضوع به فکرشان نرسیده باشد، بلکه این شرکت ها این کار را به صورت آزمایشی انجام داده اند و محصولات شان را در یک بازار محدود پخش کرده اند، اما بازخورد مثبتی نگرفتند، بنابراین خط تولید آن محصول متمایز را حذف کرده و دیگر چنین محصولی را تولید نکردند.

استراتژی جسورانه
این شرکت ایرانی تولید کننده خمیر دندان ذغالی که یک خمیر دندان سیاه رنگ را تولید کرده، این محصول را به یکباره وارد بازار کرده است و تبلیغاتی هم از جنس معرفی کننده انجام داده که در بازار رقابتی خمیر دندان، یادآوری کننده و تمایزبخش است.
در واقع شرکت های خارجی، خصوصا یونیلور بسیار افزایش یافته و می گویند یک خمیر دندان بخرید و دو خمیر دندان بگیرید یا 30 درصد تخفیف برای خرید هر محصول خمیر دندان یا به همراه خمیر دندان یک مسواک هم به صورت رایگان عرضه می شود.
همچنین ساب برندهایی مانند کرست و سیگنال ابعاد مختلفی دارند و تأثیر گذار هستند. حال در چنین فضای رقابتی، عرضه یکباره چنین محصولی جسورانه بوده و با ریسک همراه است. 

اشتباه لوکس
این پژوهشگر بازاریابی معتقد است: اشتباهی که برخی از شرکت ها انجام می دهند این است که محصولات خصوصی را لوکس معرفی می کنند، در حالی که در محصولات خصوصی، لوکس بودن معنا ندارد. زمانی ما از یک کالای لوکس استفاده می کنیم، خصوصا در کشور در حال توسعه ای همچون ایران که آن کالا را بتوان به نمایش گذاشت.

به عنوان مثال یک کیف یا کفش یا ساعت یا گوشی موبایل لوکس می خریم تا مردم ببینند و به واسطه آن خودمان را بالا بکشیم. اما برخی از کالاها مانند مسواک یا خمیر دندان خصوصی هستند و دیده نمی شوند، بنابراین لوکس جلوه دادن آن ها اشتباه است. کالاهای خصوصی در کشورهای پیشرفته حتی ثروتمند، لوکس محسوب نمی شوند، مگر اینکه استراتژی بهتری داشته باشند که این استراتژی را بسیاری از شرکت ها انجام داده اند و بازار آنها پر رقابت است.
به عنوان مثال شرکت تولید کننده این محصول روی قشر تأثیر گذار بر آن دست بگذارد که جامعه پزشکان و دندان پزشکان است و این محصول را منتخب یک قشر خاص جلوه بدهد. شرکت GUM این کار را کرده و از آنجا که این برند هم قدیمی است، مورد استقبال قرار گرفته است. اگرچه افراد به لوکس بودن تمایل دارند کما اینکه محصول تقلبی باشد، اما با این حال زمانی افراد به سمت یک برند می روند و از آن استفاده می کنند که منزلت فردی آنها را افزایش دهد، برای محصولات شخصی مانند شامپو یا خمیر دندان لوکس بودن معنایی ندارد و معرفی یک کالای شخصی به عنوان لوکس، بسیار پرریسک است.

بسته بندی محصول
به نظر می رسد تیم بسته بندی و کسانی که کار گرافیک آن را انجام داده اند به خوبی به کار خود مسلط هستند و این کارشان تحسین برانگیز است. بسته بندی محصول طبق استراتژی شان بوده و براساس چیزی که عنوان کرده اند یعنی لوکس بودن طراحی شده است. اینطور که به نظر می رسد قیمت گذاری نیز طبق استراتژی پیش می رود.

قیمت محصول
با توجه به هزینه ای که مخاطب برای این محصول می پردازد، این محصول خوب به نظر برسد اما این نکته را نباید فراموش کرد که معمولاً خریداران محصول با توجه به فیزیک، رنگ، قیمت و المان های دیگر الزاماٌ چنین برداشتی ندارند. ریسک این محصول مربوط به خود محصول است. به عبارت دیگر شاید برخی از افراد عامه با استفاده از این محصول، به دلیل سیاه بودن رنگ آن احساس کنند ذغال به دندان های شان می زنند. اما با این حال برای یک مصرف کننده این موضوع و پیام منفی که در مورد آن داده می شود، اثر گذاری کمتری دارد.

ارزیابی رقبا
به نظر می رسد قیمت این محصول مناسب باشد. افرادی که محصولات مختلف را حتی یک بار هم امتحان می کنند این محصول را با چنین قیمتی می خرند. اما باید توجه داشت که در این حوزه رقیب سنگینی همچون سنسوداین وجود دارد که هم قدمت بالاتری و هم توزیع خیلی خوبی در ایران دارد و حتی در داروخانه های شهرهای کوچک نیز یافت می شود. بنابراین با وجود چنین رقیبی که در رده قیمتی یکسانی قرار دارد و جایگاه برند خوبی در میان مردم و افرادی که به بهداشت خود اهمیت می دهند پیدا کرده است، این حضور در بازار و رقابت، با ریسک همراه است.

خمیردندان ذغالی بنسر


نظر دادن

 

درباره ما

برند بنسر مفتخر است محصـولات آرایشـی و بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهی و مفید براي پوسـت ، مو و بدن عرضه نماید. برند بنسر با شـــعار " با لبخند زندگی کنید " همواره سعی در ارتقاء کیفیت محصـــولات خود و ارایه آنها با قیمت بسیار مناسب، دارد .

            

چرا بنسر رضایتمندی مشتریان

85%

رضایت از کیفیت

91%

در دسترس بودن محصولات

88%

بسته بندی

77%

اطلاع رسانی

95%

فروش آنلاین

آدرس: تهران - خیابان پاسداران- خیابان گل نبی- خیابان ناطق نوری- بن بست حسینیان - پلاک 5
تلفن :  02122854162 _02122842073 _02122899194 _02122899193
تلفن سراسری: 72263_021
فکس: 02122854162
ایمیل: info@bencer.ir
 

عضویت در خبر نامه