ستون کناری سمت چپ

بیماری های رایج بافت های اطراف دندان : التهاب لثه

بیماری های رایج بافت های اطراف دندان : التهاب لثه

  • بافت های نگهدارنده ی اطراف دندان (پریودونتال؛ periodontal)

می توانند به بیماری های مختلفی مبتلا شوند که همگی از عفونت میکروبی لثه ها، استخوان و رباط های پشتیبان دندان ناشی می شوند. این بیماری ها معمولاً بدون درد هستند و ممکن است پیشرفت آهسته یا کاملاً سریعی داشته باشند.

بیش از نیمی از افراد بالای 18 سال حداقل در مراحل اولیه زندگی تا حدودی گرفتار بیماری بافت های نگهدارنده ی اطراف دندان می شوند. پس از 35 سالگی حدود   بزرگسالان دچار نوعی بیماری بافت اطراف دهان هستند. حتی کودکان 5 یا 6 ساله هم ممکن است دچار علایم بیماری های این بافت ها شوند.

 التهاب لثه

التهاب بافت لثه ( ژنژیویت؛ gingivitis )، عبارت است ز نوعی بیماری غیر مخرب بافت اطراف دندان ( بیماری پریودونتال )که شایع ترین نوع آن، ژنژیویت ایجاد شده در واکنش به پلاک چسبیده به سطح دندانی است و شایع ترین بیماری پربودونتال به شمار می آید.

التهاب لثه در صورت عدم درمان به سمت پربودونتیت (periodontitis) پیشرفت می کند که فرم مخرب بیماری پربودونتال است.

در افراد سالم، لثه و بافت های استخوان پشتیبان دندان ها به وسیله رشته های بافت همبند به سطح ریشه دندان ها متص هستند. به رشته ای مزبور، «رشته های لثه ای» گفته می شود. این واحد عملکردی، «پریودونتیوم» (periodontium) نامیده می شود. در التهاب لثه، فرآیندی التهابی در بافت لثه موجب از دست رفتن موقت این سیستم اتصال لثه ای می شود که در صورت بازگشت فرآیند التهابی، به طور کامل قابل برگشت است و از این رو، به التهاب لثه، بیماری پریودونتال غیر مخرب گفته می شود زیرا رشته ای لیگامان (وتر) پریودونتال را از بین نمی برد. وقتی که فرآیند التهابی شروع به از بین بردن رشته های پریودونتال و یا استخوان می کند، التهاب لثه به سمت پریودونیت پیشرفت می نماید.

علایم التهاب لثه عبارتند از: تورم لثه؛ تغییر رنگ لثه به قرمز روشن یا بنفش؛ حساس یا دردناک شدن لثه در لمس؛ براق شدن لثه؛ خونریزی لثه ها به دنبال مسواک زدن آرام و به ویژه به دنبال استفاده از نخ دندان؛ و پوسیدگی دندان.

تشخیص التهاب لثه به وسیله دندانپزشک صورت می گیرد. ممکن است برای تشخیص وجود علام پربودنتیت از رادیوگرافی یا میل زدن پریودونتیوم و نیز سایر روش ها استفاده شود.

درمان التهاب لثه با استفاده از برطرف کردن عامل بیماری انجام می شود. کاهش باکتری های دهان ضرورت دارد. استفاده از آنتی بیوتیک ( به ویژه مترونیدازول )، دهان شویه، نخ دندان، محلول آب اکسیژنه، جراحی لثه، تمیز کردن و کورتاژ لثه و برس proxa ممکن است ضرورت پیدا کند.

پیشگیری، با استفاده از رعایت بهداشت دهان (شامل مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور روزانه)، و شستشو با محلول دهان شویه (آب نمک، الکل یا کلرهگزیدین) صورت می گیرد از جمله محلول های دهان شویه حاوی کلرهگزیدین، می توان محلول دهان شویه ذغالی بنسر  را نام برد.

عوارض التهاب لثه عبارتند از: لق شدن و افتادن دندان، عود التهاب لثه، پریودونتیت، عفونت یا آبسه لثه یا استخوان فک، عفونت میکروبی و زخمی شدن لثه ها.

 


برای ارسال نظر وارد سایت شوید

چرا بنسر

85%

 رضایت از کیفیت

80%

اطلاع رسانی

90%

خرید آنلاین

91%

 در دسترس بودن

 

درباره ما

برند بنسر مفتخر است محصـولات بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهـی و مفید براي دهـان و دنـدان، پوسـت، مو و بدن عرضه نماید. بنسر با شـــعار " با لبـخند زندگی کنیـد " همـواره سعی در ارتـقاء کیفیت محصـــولات خـود و ارایـه آنهـا با قیمت بسیار مناسب، دارد .
        

تماس با ما

تهران،خیابان آفریقا، خیابان عاطفی غربی، پلاک 60،واحد 3
تلفن : 22050030_021/ 22650115_021
تلفن سراسری: 72263_021
فکس:22057801_021 
ایمیل: info@bencer.ir