ستون کناری سمت چپ

تاریخچه خمیر دندان و مسواک

تاریخچه خمیر دندان و مسواک

تاریخ مسواک زدن از  3000 تا 3500 سال قبل از میلاد آغاز می شود، زمانی که بابلی ها و مصری ها با خرد کردن انتهای شاخه ای، یک مسواک ساخته اند.

چینی ها از "چوب جویدن" مسواکی طراحی کردند که از شاخه ی درختان معطر ساخته شده تا نفس را بسوزاند .

گمان می رود چینی ها اولین مسواک طبیعی خود را از موی سر خوک در قرن 15 میلادی ساخته اند. وقتی آن را از چین به اروپا آوردند، این طراحی اقتباس شد و اغلب از اسب هایی که موی نرم تر ی داشتند استفاده شد که بسیاری از اروپایی ها ترجیح می دادند طرح هایی را که با پر درست شده بود را استفاده کنند.

اولین مسواک طراحی مدرن ویلیام آدیدس در انگلستان در حدود سال  1780 ساخته شد دسته از استخوان گاو و بخش برس از موهای خوک ساخته شده بود.

تا قبل از اختراع نایلون، موی های طبیعی حیوانات تنها منبع مویی برای ساخت مسواک بودند. با اختراع نایلون توسعه مسواک واقعا مدرن در سال 1938 آغاز شد و در دهه 1950 ساختارهای نایلونی نرم تر ساخته شدند، همانطور که مردم این ساختار مسواک را ترجیح می دادند. اولین مسواک برقی در سال 1939 ساخته شد. Broxodent  در سال 1960 اولین مسواک برقی در ایالات متحده بود.

امروزه هر دو مسواک دستی و الکتریکی به شکل و اندازه های زیادی  تولید و روانه بازار می شوند و معمولا از دسته های پلاستیکی و یا چوبی ساخته می شوند. جدیدترین مدل مسواک شامل دسته ای است که مستقیما، زاویه ای منحنی دارند و با استفاده از دستگیره ها و نواحی نرم یو اسکرین به منظور نگهداری و استفاده آسان تر از آنها می باشد. موی های مسواک معمولا مصنوعی هستند و از بافتی نرم تشکیل شده است، سرهای مسواک با توجه به نوع سن متغییر است. برای کودکان بسیار کوچک و برای بزرگسالان بزرگتر استفاده می شود و از اشکال مختلف مانند مستطیل و بیضی شکل استفاده می شود.

اصول اساسی مسواک از زمان مصریان و بابلیان تا کنون تغییر چندانی نکرده است، یک دسته برای گرفتن و یک برس برای شستشوی دندان است که با آن می توان دندان ها را تمیز کرد. در طول تاریخ مسواک برای تبدیل شدن به یک ابزار علمی طراحی شده با استفاده از طرح های ارگونومیک مدرن و مواد بهداشتی که برای همه ما مفید است، تکامل یافته است.

تاریخچه خمیردندان

اعتقاد بر این است که مصریان شروع به استفاده از یک خمیر برای تمیز کردن دندان خود کردند که 500سال قبل از مسواک اختراع شده است. در چین، هند و یونانیان باستان و رومی ها نیز از خمیر دندان استفاده می کرده اند.

خمیر دندان برای درمان برخی از نگرانی هایی که امروزه هست استفاده می شود -حفظ دندانها و لثه ها، تمیز کردن، سفید کردن دندان ها و رفع بوی دهان. مواد تشکیل دهنده خمیر دندان های باستانی بسیار متفاوت و متنوع بودند. عناصر مورد استفاده شامل پودر خاکستر گوسفند و پوست تخم مرغ و... که ترکیب شده بود. یونانیان و رومی ها بیشتر برای جرم زدایی و ساییدگی از خمیر استفاده می کردند و ترکیبات خمیر دندانشان شامل استخوان های خرد شده و پوسته های صدف بود. رومی ها با اضافه کردن موادی برای طعم دهندگی بیشتر برای کمک به خوشبویی نفس، و همچنین پودر زغال چوب در خمیر دندان خود استفاده کردند. چینی ها از مواد مختلفی در خمیر دندان استفاده می کردند که جینسنگ،مواد گیاهی و نمک را شامل می شد.

توسعه خمیردندان  مدرن از سال های 1800 آغاز شده است. نسخه های اولیه حاوی صابون بود.

پیش از دهه 1850 "خمیردندان ها" معمولا پودر بودند. در طول دهه 1850 یک خمیر دندان خام جدید در یک کاسه  تولید شد که به نام خمیر دندان کرم شناخته شد و در سال 1873 شرکت کلگیت شروع به تولید انبوه خمیر دندان در قالب های پلاستیکی کرد. کلگیت خمیردندان خود را در یک لوله شبیه به لوله های خمیر دندان مدرن در دهه 1890 به دنیا معرفی کرد.

تا بعد از سال 1945، خمیردندانها حاوی صابون بود. پس از آن، صابون با مواد دیگر جایگزین شد تا خمیر را به یک خمیر نرم یا امولسیون مانند سولفات سدیم، یک عنصر رایج در خمیر دندان امروزی تبدیل شود.

در نیمه دوم قرن بیستم خمیر دندان های مدرن برای کمک به پیشگیری یا درمان بیماری ها و شرایط خاص مانند حساسیت دندان ها توسعه یافتند. خمیر دندان های فلوراید برای جلوگیری از فساد دندانی در سال 1914 معرفی شدند. خمیر دندان هایی با سایش بسیار کم نیز توسعه یافته و به جلوگیری از مشکلات ناشی از مسواک زدن بیش از حد کمک کرد.

پیشرفت های جدید در خمیر دندان شامل توسعه خمیر دندان های سفید کننده و خمیر دندان حاوی تریکوسان است که حفاظت بیشتری را در برابر پوسیدگی، پلاک دندانی و ...  ایجاد می کند.

امروزه خمیر دندان ها معمولا دارای فلوراید، رنگ، طعم دهنده، شیرین کننده و ... هستند.


برای ارسال نظر وارد سایت شوید

چرا بنسر

85%

 رضایت از کیفیت

80%

اطلاع رسانی

90%

خرید آنلاین

91%

 در دسترس بودن

 

درباره ما

برند بنسر مفتخر است محصـولات بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهـی و مفید براي دهـان و دنـدان، پوسـت، مو و بدن عرضه نماید. بنسر با شـــعار " با لبـخند زندگی کنیـد " همـواره سعی در ارتـقاء کیفیت محصـــولات خـود و ارایـه آنهـا با قیمت بسیار مناسب، دارد .
        

تماس با ما

تهران،خیابان آفریقا، خیابان عاطفی غربی، پلاک 60،واحد 3
تلفن : 22050030_021/ 22650115_021
تلفن سراسری: 72263_021
فکس:22057801_021 
ایمیل: info@bencer.ir