ستون کناری سمت چپ

انواع نخ دندان ها

انواع نخ دندان ها

مسواک زدن به تنهایی حدود 50% از پلاک درون دهان را پاک می کند. تحقیقات نشان داده است هنگامی که مسواک زدن با نخ دندان کشیدن انجام شود حدود

70% از پلاک پاک می شود. نخ دندان کشیدن به شما امکان می دهد مناطقی که دسترسی به آنها با مسواک مشکل می باشد را پاک کنید خصوصا بین دندان و زیر خط لثه که پلاک دندان در آنجا جمع می شود. نخ دندان یک نخ چند رشته‌ای از جنس نایلون یا گاهی تک‌رشته‌ای از جنس تفلون است که برای برداشتن پلاک دندانی و خارج کردن موادغذائی باقیمانده در سطوح مجاور دندانها(فاصله بین دندانها)بکار می‌رود.پاکسازی با دقت باقیمانده مواد غذایی بین دندانها برای بیمارانی که دارای لوازم ارتودنسی، ایمپلنت و پل در دهان می باشند بسیار اهمیت دارد. انتخاب نخ دندان بر اساس نیاز و سلیقه فردی انجام می شود.

انواع نخ دندان:

انواع مختلفی از نخ دندان (باموم، بدون موم، وطعم دار )وفلاست های مخصوص دندانپزشکی در دسترس هستند، با دندانپزشک در انتخاب هر یک از انواع نخ دندان ها مشورت کنید.

1)نخ دندان (satin floss) : همان نخ دندان معمولی که نازک است.
2) نوار دندان (satin tape) : پهن تر از نخ دندان است و برای کسانی پیشنهاد می‌شود که فاصله‌های بین دندانی بزرگتر از معمول دارند.
3)نخ دندان موم دار : نخ‌های موم‌‌دار برای افرادی که دندان‌های بسیار فشرده دارند و نخ‌های معمولی به سختی به ناحیه بین دندانی‌شان وارد می‌شود، کاربرد دارد.
4)نخ دندان بدون موم (unwaxed): در صورت امکان از نخ های بدون موم استفاده کنید. نخ های فاقد موم دارای الیافی هستند که بین دندانها باز شده و بهتر فواصل بین دندانی را تمیز می کنند.

5) نخ دندان طعم دار : نخ‌های طعم‌دار به دهان احساس تازگی می‌بخشند. با طعم های دارچین ، توت فرنگی ، نعنا ، آلوئه ورا

6)نخ دندان باتلر ویو(butler weave): این نخ دندان دارای بافت ویژه و به هم پیچیده ای است که آن را نرم و محکم می نماید.


طریقه استفاده از نخ دندان :

1) در حدود 30 تا 40 سانتیمتر از طول نخ ببرید و انتهای آن را دور هر انگشت اشاره بپیچید به گونه ای که ۵ سانتیمتر نخ بین انگشتان شما باشد.

2) مانور انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان خیلی مهم است. همانطور که نخ را از یک دندان به دندان بعدی حرکت می دهید، از انگشت وسط خود به عنوان یک ” حلقه ی بالا بر ” استفاده کنید و نخ را حرکت دهید بطوریکه هر بار با قسمت جدیدی از نخ فواصل بین دندانها را تمیز کنید.

3) نخ را بین انگشت شست و انگشت اشاره خود بگیرید.هرچه به بخشهای عقبی دهان می روید، کشیدن نخ از روی نوک انگشتان راحت تر خواهد بود.

4) به آرامی نخ را با جلو و عقب بردن( حرکت اره ای) آن بین دندان های خود وارد کنید از ضربه ی محکم و ناگهانی برای وارد کردن نخ بین دو دندان بپرهیزید.پس از وارد شدن نخ در بین دو دندان دیگر حرکت اره ای را متوقف کنید.نخ را در ناحیه ی منحنی یک دندان بالا ببرید.نخ را به بالا و پایین حرکت دهید و آنرا به زیر لثه تا آنجایی که به راحتی وارد می شود، حرکت دهید.

5) نخ دندان را از یک طرف دیواره ی دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج کنید، یعنی نخ دندان یک حلقه ی کامل بین دو دندان مجاور بزند.

6) نخ را از بین دو دندان بیرون بکشید، چنانچه در هنگام بیرون کشیدن نخ گیر کند یا رشته رشته شود، آنر از دور انگشت باز کرده و از یک انتها بیرون بکشید و مجددا بدور انگشت وسط خود بپیچید.

(در صورتی که بیرون کشیدن نخ دندان، همراه با رشته رشته شدن نخ باشد و یا منجر به پاره شدن نخ دندان گردد، ممکن است: بین دو دندان پوسیدگی وجود داشته باشد ، جرم در آن ناحیه ایجاد شده باشد و البته پرکردگی نامناسب هم باعث پاره شدن نخ دندان خواهد شد که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه و نسبت به رفع مشکل اقدام نمائید.)

7) سپس قسمت استفاده شده نخ را دور یک انگشت بپیچید و قسمت جدیدی را از روی انگشت دیگر آزاد کنید. با ادامه این روند بین تمامی دندانهایتان را تمیز کنید.

8) سعی کنید تمام دندان‌هایتان با نخ نظافت شود. برای موفقیت در این امر می‌توان ابتدا فک بالا و سپس فک پایین را نخ زد.

9) روش دیگر استفاده از نخ‌دندان به اینصورت است که ابتدا دو سر آزاد آن را گره کرده، یک حلقه درست می‌نمائیم. آنگاه این حلقه را در دست گرفته، سایر مراحل ذکر شده را تکرار می‌کنیم.

10) روش دیگر پیچیدن نخ دندان دور انگشت وسط است.

 

زمان استفاده از نخ دندان:

1) قبل از مسواک زدن : وقتی شما از نخ دندان استفاده می‌کنید همه پلاک‌ها از بین نمی‌روند و ممکن است پلاک‌هایی که به نخ دندان چسبیده‌اند در دهان شما باقی بمانند اما اگر بعد از استفاده از نخ دندان مسواک بزنید همه این پلاک‌ها از بین می‌روند. از دیگر مزایای استفاده از نخ دندان این است که فلوراید موجود در خمیر دندان در بین دندان‌های شما، جایی که قبلا پلاک بوده است، قرار می‌گیرد.پس برای رسیدن فلوراید خمیر دندان به داخل شیارهای دندان، افراد باید قبل از مسواك زدن از نخ دندان استفاده كنند.

2) بعد از مسواک زدن : اگر اول مسواک بزنید بسیاری از پلاک‌های روی سطوح دندانی را از بین می‌برید؛ در نتیجه وقت کم‌تری برای استفاده از نخ دندان صرف خواهید کرد. برخی معتقدند که اگر اول از نخ دندان استفاده کنید و سپس مسواک بزنید ممکن است پلاک‌ها به نقاط خارج از دسترس میان دندانتان منتقل کنید. بسیاری از دندان پزشکان توصیه می‌کنند که اول مسواک بزنید چون بسیاری از افراد به این شیوه عادت کرده‌اند و هیچ ضرری هم ندارد.برای کودکان، استفاده از نخ بعد از مسواک زدن بهتر است.

3) در حین مسواک زدن : بهترین موقع استفاده از نخ دندان در بین مسواک زدن خواهد بود به این صورت که وقتی مسواک زدن را شروع کردیم و خمیر دندان بخوبی کف کرده مسواک زدن را موقتا کنار می گذاریم و نخ دندان را بدست می گیریم و بعد از استفاده از نخ دندان دوباره مسواک زدن را ادامه می دهیم.

4) شب ها قبل از خواب : در زمان خواب، ترشح بزاق برای تمیز کردن دندان ها و لثه کاهش می یابد و باکتری ها فرصت بهتری برای آسیب رساندن به دندان ها دارند. بنابراین استفاده از مسواک و نخ و همچنین تمیز کردن زبان هر شب قبل از خواب ضروریست.

 

چند نکته مهم :

1) بهترین راه برای عادت کردن به انجام کاری فراگیری آن در دوران کودکی است.

2) مطمئن شوید که نخ دندان را همیشه همراه خود می برید. آن را در اتومبیل، در کیف، داخل تقویم روزانه، در حمام یا هر کجا که معمولا به آنجا می روید بگذارید. سبک زندگی معمولاً ما را از خانه دور نگاه می دارد، پس نخ دندان در کابینت دست شویی ممکن است بیش از حد برای استفاده ما دور باشد.

3) برای 21 روز نخ دندان بکشید و روز بیست و دوم این کار را انجام ندهید. معمولا بیماران می توانند تجمع پلاک را بین دندانهایشان در روز بیست و دوم حس کنند. سپس مجددا روز بیست سوم کشیدن نخ دندان را آغاز کنید. از نخ دندانی که کار با آن در دهانتان آسان می باشد و به سادگی تکه تکه نمی شود استفاده کنید. نخ دندانها در برابر پارگی مقاوم بوده و بین دندانها را بسیار خوب تمیز می کنند.

4) بسیاری از مردم فقط هنگامی که گوشت یا غذایی در لای دندان‌هایشان گیر کند از نخ‌دندان استفاده می‌نمایند. در حالی که وظیفه اصلی نخ‌دندان خارج‌کردن پلاک دندانی از لابلای دندان‌هاست. پس می‌توان حدس زد که استفاده از نخ‌دندان باید بطور منظم صورت پذیرد چه غذا در لای دندان‌ها گیر کرده و چه نکرده باشد.

5) برای تمیز کردن ناحیه بین دندان‌ها باید از نخ‌های مخصوص که برای این کار طراحی شده‌اند، استفاده کنیم. استفاده از نخ‌های متفرقه مثل نخ‌های قرقره یا نخ های پلاستکی و … برای سلامت لثه بسیار خطرناک‌اند

6) در اوائل استفاده از نخ‌دندان ممکن است تعدادی خون از لثه‌ها جاری گردد. اگر لثه‌ها سالم و طبیعی باشند، این خونریزی در روزهای آینده متوقف می‌شود. اما در مواردی که این خونریزی در روزهای بعد نیز ادامه پیدا می‌کند بعلت بیمار بودن لثه ها است که برای رفع آن باید به دندانپزشک مراجعه نمود.

7) استفاده از نخ دندان برای کودک باید به کمک والدینی که آموزش دیده باشند، انجام پذیرد. پس از اینکه کودک مهارت کافی را بدست آورد، بهتر است تا مدتی با نظارت والدین این کار را انجام دهد.

8) استفاده از خلال دندان در هر سايز يا مدلي به علت ايجاد آسيب هاي جدي و مخرب به دهان و دندان از جمله زخم شدن لثه ها و تجمع ميکروب ها در نواحي زخم شده به افراد توصيه نمي شود.خلال دندان نه تنها هيچ اثري در تميزي دندان ها ندارد بلکه به علت جا گذاشتن نيمي از مواد غذايي در انتهاي دندان ها، موجب تجمع بيش از پيش باکتري هاي عفونت زا در لثه ها و فساد دهان و دندان مي شود.خلال دندان به ويژه در صورتيکه به طور مداوم نيز استفاده شود منجر به ايجاد فاصله بين دندان ها شده که پس از مدتي علاوه بر تاثير منفي بر روي زيبايي و شکل دندان ها، با جابه جايي و فاصله گيري دندان ها از يکديگر موجب برو عفونت هاي مزمن لثه و دندان و انجام جراحي هاي ترميمي مي شود.متاسفانه استفاده از خلال دندان به جاي مسواک کردن و نخ دندان در سراسر جهان بسيار مرسوم است و تمام رستوران ها نيز در کنار سرويس هاي ارائه شده در اختيار مشتري قرار مي گيرد ،در حالي که خلال دندان ها، با تحليل لثه ها حتي موجب خونريزي هاي پي در پي لثه ها و تضعيف ريشه دندان نيز مي شود.

 

مکمل های نخ دندان :

1) فلاس تریدر( Floss Threader): فلاس تریدر ابزاری یک بار مصرف و ارزان است. نحوه ی استفاده از این نخ مانند یک سوزن نخ کن است.از این نخ برای پل های ثابت و ایمپلنتهای متصل به هم استفاده می کنند.طول کوتاهی از نخ دندان را از داخل فلاس تریدر رد کرده و آنرا بوسیله ی این نخ کمکی به زیر پروتز بکشید. در ادامه نخ را در ناحیه تماس دندانها بالا و پایین ببرید.برای براکتها و نگهدارنده های دائمی استفاده می شود.وقتی از فلاس تریدر استفاده می کنید درحقیقت نخ دندان را بصورت دو لایه از محل مورد نظر عبور می دهید کارایی آن از سوپرفلاس کمتر است ولی از لحاظ اقتصادی به صرفه تر می باشد.

 

2) گیره ی نخ دندان( نخ دندان کمانی ): برای سادگی استفاده از نخ دندان، گیره‌های کوچکی در سبک‌های مختلف ابداع شده‌اند که می‌توانند نخ دندان را نگه داشته و نخ کشیدن را ساده ‌تر کنند. از محاسن استفاده از این گیره‌ها باید به افزایش سرعت نخ کشیدن و ساده‌ تر کردن اینکار اشاره کرد. از اشکالات این روش هم استفاده از سطح کوچکی از نخ دندان برای تمام دندانهاست.این ابزار کوچک ، قابل حمل در کیف یا در ماشین است و برای نخ کشیدن در یک نقطه مناسب می باشد.اطمینان حاصل کنید که نخ را تا سطوح منحنی دندان همانطور که در بالا گفته شد، عبور دهید

 

3) مسواک بین دندانی : این ابزار برای تمیز نمودن فواصل بین دندان‌ها، وسایل ارتودنسی بریج وایمپلنت بکار می رود.چنانچه سطح تماس با استفاده از مسواک بین دندانی هنوز تمیز نشده است از نخ دندان استفاده کنید.

 

4) تورنتون یا سوپر فلاس: برای تمیز نمودن دندانهایی که ارتودنسی شده اند استفاده می شود. یک نوار سوپر فلاس سه بخش دارد: یک انتهای محکم و مستقیم ، یک بخش میانی اسفنجی و یک انتها که از جنس نخ معمولی است.نحوه ی استفاده از سوپرفلاس بدین صورت است که بخش انتهایی محکم و مستقیم نخ را از زیر سیم ارتودنسی بین دو دندان رد کنید. سپس انتهای معمولی نخ را به آرامی به ناحیه تماس بین دو دندان برده و با حرکتی C شکل به صورت بالا و پایین به دیواره هر دندان بکشید. هر دو مرحله را برای هر دندان تکرار کنید. جهت تمیز نمودن نواحی زیر بریج ها نیز استفاده می گردد به این ترتیب که قسمت محکم آن از زیر بریج عبور داده می شود وبا قسمت اسفنجی پایه های بریج و زیر آن را از پلاک دندانی پاک می کنیم و همچنین برای ایمپلنت نیز کاربرد دارد.

 

5) جرم گیر آبی واتر پیک: این دستگاه با برداشتن پلاک های بیوفیلم موجود روی سطح دندان و زیر خط لثه در کنار ماساژ و تحریک بافت لثه موجب بهبود و سلامت این بافت می شود و از بیماری های لثه جلوگیری می کند.برای افرادی که دارای اورتودونسی، روکش، ایمپلنت، دست دندان مصنوعی و یا پروتزهای اورتودنسی می باشند و یا نخ کشیدن را سخت می دانند، سیستمهای جرم گیری بین دندانی واترپیک بسیار انتخاب کارآمد و مناسبی می باشد. همچنین برای دیگر افراد مانند مادران باردار، افراد سیگاری، مبتلایان به دیابت، افراد با ناراحتیهای لثه، قلب و عروق استفاده از روشهای جایگزین نخ و مسواک پیشنهاد می شود. این دستگاه دارای سری های مختلف( عادی ، ارتودنسی، ایمپلنت) و سری زبان شوی نیز می باشد.از مزیتهای این دستگاه می توان به ۳ برابر راندمان بالاتر و موثرتر در تمیز نمودن دور نواحی پروتزهای دندانی و اورتودنسی در مقایسه با نخ دندان و بدون ریسکهای استفاده از نخ دندان (تخریب پروتز)اشاره کرد.باکتریهای بین مینای دندان و محل رویش در لثه ها را به خوبی پاک کرده و از بین می برد.می توان در مخزن آن از آب خالص یا آب به همراه دهانشویه و یا آب و نمک استفاده نمود.

 

 

 

یک واقعیت

دولت امریکا سال‌ها استفاده از نخ دندان را به شهروندان این کشور توصیه کرده است. سال 2010، در "دستورالعمل‌های رژیمی برای امریکایی‌ها" ، آمده بود: "کاهش هم زمانِ میزان قند و نشاستۀ مصرفی در دهان، نوشیدن آب حاوی فلوراید و استفاده از مسواک و نخ دندان، موثرترین راه برای کاهش پوسیدگی دندان است."

با این وجود، در سال 2015 استفاده از نخ دندان دیگر در این دستورالعمل‌ها مطرح نشده بود.
بر اساس قوانین ایالات متحدۀ امریکا، توصیه‌های درج شده در دستورالعمل‌های عمومی باید بر اساس شواهد علمی باشد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس چندی پیش با استفاده از قانون آزادی دسترسی به اطلاعات، شواهد علمی موجود برای این توصیه را از دولت امریکا خواستار شد و واشنگتن نیز اذعان کرد هرگز دربارۀ تأثیر استفاده از نخ دندان تحقیق نشده است.

با این وجود، گروه‌های حرفه‌ای و متخصص همچون انجمن دندان‌پزشکی امریکا (ADA) و آکادمی پریودنتولوژی امریکا که شامل متخصصانِ بیماری‌های لثه و کاشت دندان هستند، برای اثبات ادعای خود مبنی بر اینکه نخ دندان از ایجاد پلاک، التهابِ زودرس لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند، به تحقیقاتِ دیگر استناد کرده‌اند.افزون بر این، انجمن دندان‌پزشکی کانادا نیز استفاده از مسواک و نخ دندان را دو مورد از مهمترین راه‌های مراقبت از دندان برشمرده است. در تارنمای این انجمن آمده است ": اگر از نخ دندان استفاده نکنید بیش از یک سوم سطح دندان خود را از دست می‌دهید، پلاک مهمترین علت بیماری‌های لثه است. پلاک، یک غشای باکتریایی نامرئی است که هر روز در سطح دندان شما رشد می‌کند".

دکتر وین آلدرج، دندانپزشک امریکایی ضمن تأیید اینکه شواهد علمی اندکی در مورد فواید استفاده از نخ دندان وجود دارد، می‌گوید اگر محققان تمرکز خود را روی افرادی که بیش از همه در معرض ابتلا به بیماری‌های لثه قرار دارند، می‌گذاشتند، تأثیر استفاده از نخ دندان روشن‌تر می‌شد.

وی همچنین به کسانی که به بیماری‌های پریودنتال (یا بیماری بافت‌های نگهدارندۀ دندان‌ها) مبتلا هستند، توصیه کرد به طور دائم از نخ دندان استفاده کنند.

افزون بر این، دکتر لری لوین، یکی دیگر از دندانپزشکان امریکایی نیز اظهار داشت در دوران 40 سال طبابت در زمینۀ دهان و دندان فایدۀ استفاده از نخ دندان را به چشم دیده است.

وی گفت: نخ تنها ماده‌ای است که درست بین دو دندان که فاصله اندکی با هم دارند، قرار می‌گیرد و بین آنها را تمیز می‌کند.

 

 

نخ دندان


برای ارسال نظر وارد سایت شوید

چرا بنسر

85%

 رضایت از کیفیت

80%

اطلاع رسانی

90%

خرید آنلاین

91%

 در دسترس بودن

 

درباره ما

برند بنسر مفتخر است محصـولات بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهـی و مفید براي دهـان و دنـدان، پوسـت، مو و بدن عرضه نماید. بنسر با شـــعار " با لبـخند زندگی کنیـد " همـواره سعی در ارتـقاء کیفیت محصـــولات خـود و ارایـه آنهـا با قیمت بسیار مناسب، دارد .
        

تماس با ما

تهران،خیابان آفریقا، خیابان عاطفی غربی، پلاک 60،واحد 3
تلفن : 22050030_021/ 22650115_021
تلفن سراسری: 72263_021
فکس:22057801_021 
ایمیل: info@bencer.ir