ستون کناری سمت چپ

مضرات سیگار بر سلامت دندان ها

مضرات سیگار بر سلامت دندان ها

مضرات سیگار بر سلامت دندان ها

آیا می دانید که 16.8 درصد بزرگسالان سیگار می کشند؟

این مهم است زیرا مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) سیگار کشیدن را عامل اصلی بیماری قابل پیشگیری در کشور می داند. در حالی که برخی از اثرات سیگار کشیدن شناخته شده است، اثرات بهداشت دهان می تواند شما را متعجب کند.

بیماری لثه

بیماری لثه یک عفونت باکتریایی در بافت دهان است. این ناشی از ایجاد پلاک در دندان است، اما سیگار نیز نقش مهمی ایفا می کند.

سیگاری ها دو برابر خطر ابتلا به بیماری های روده ای را تجربه می کنند. این به این دلیل است که نیکوتین عروق خونی شما را کاهش می دهد و کاهش جریان خون باعث کاهش توانایی بافت لثه برای مبارزه با عفونت می شود. به علاوه، این کاهش جریان خون دندان های شما را از آسیب زدن سخت تر می کند، بنابراین درمان برای بیماری لثه نیز ممکن است تاثیرگذار باشد.

دهان خشک

خشکی دهان یکی دیگر از مشکلات سلامتی دهان است که ممکن است بر سیگاری ها تاثیر بگذارد. هنگامی که شما دود را وارد می کنید، بافت های داخل دهان شما می توانند سوخته شوند. غدد بزاق ممکن است مسدود شده و آسیب ببینند، که باعث می شود دهان شما به علت کمبود بزاق خشک شود. به غیر از ناراحتی، دهان خشک می تواند منجر به شرایط اضافی مانند زخم دهان، عفونت های قارچی دهان و بیماری های لثه شود.

سرطان دهان

سرطان دهان به سرطان هایی اشاره دارد که بر روی پشت بام دهان، زبان، لثه ها یا بافت های دیگر در داخل دهان ایجاد می شود. افرادی که سیگار می کشند، شش برابر بیشتر از این است که این نوع سرطان را به دست بیاورند. دلیل این است که دود سیگار حاوی بیش از 70 سرطان زا، مانند آرسنیک و فرمالدئید است. هنگامی که شما سیگار می کشید، این سرطان ها می توانند DNA سلول های داخل دهان خود را آسیب برسانند؛ این سلول های آسیب دیده می تواند پس از آن رشد غیر طبیعی و تشکیل یک تومور.

کاهش رطوبت
انجمن دندانپزشکی آمریکایی توضیح می دهد که مصرف دخانیات ممکن است خطر رکود آدامس را افزایش دهد. رکود زعفران بدان معنی است که لثه های شما از دندان های شما دور می شوند؛ این ریشه ها را در بر می گیرد در حالی که رکود ساقه می تواند دندان های شما را بلندتر کند، این شرایط نه تنها زیبایی است. ریشه های دندان در معرض حساس هستند، بنابراین هنگام غذا خوردن یا نوشیدن احساس درد شدید می کنید.

پوسیدگی دندان

به طور شگفت انگیز، سیگار کشیدن حتی با افزایش شیوع حفره ها مرتبط است. کالج آمریکایی پروستودونت ها توضیح می دهد که نیکوتین ممکن است تشکیل بیوفیلم (پلاک) در دندان های شما را افزایش دهد. پلاک حاوی باکتری است و این باکتری ها در قندهای داخل دهان شما تغذیه می کنند. همانطور که آنها تغذیه می کنند، آنها اسید را تشکیل می دهند، و این اسید ها در مینای دندان شما می چسبانند، و شما را با حفره ها می ریزند.

 

تاثیر سیگار بر دهان و دندان

کشیدن روزانه سیگار سیستم ایمنی دندان و لثه ها را تحت تاثیر قرار می دهد . میزان عفونت لثه در سیگاری ها 6 برابر افراد عادی است ، تورم لثه و رنگ پریدگی آن ناشی از اختلال خونرسانی می باشد . همچنین سبب ایجاد جرم و پلاک و بروز پوسیدگی می شود ، به علت وجود نیکوتین لکه های زردی ممکن است روی دندان ایجاد شود.

سیگار تقریبا فاکتور اصلی مقام سرطان های دهان و مری است. سرطان لب ، زبان ، دهان و حنجره در اثر تماس مستقیم با سلول ها با دود سیگار ایجاد می شود.سرطان حنجره در افراد سیگاری 20 تا 30 برابر افراد عادی است. بوی بد دهان و شایع بودن عفونت ها از مشکلات همیشگی سیگاری هاست.

ایجاد بیماری های لثه ، لق شدن دندان ها و مشکلات ریشه از دیگرعوارض شایع استعمال دخانیات است.

 

 

 

چگونگی تاثیر سیگار بر زرد شدن دندان ها

در اثر مصرف سیگار، به تدریج دندان های فرد تغییر رنگ می دهند. این تغییر رنگ به دلیل تاثیر مواد شیمیایی و سمی سیگار است که بر روی سطح دندان ها قرار می گیرد.

 

لازم به ذکر است که زردی دندان ها با کشیدن سیگار کم نیکوتین به جای سیگار معمولی هم کاهش نمی یابد. در واقع اثرات آنها کاملا مثل هم است.

 

موادشیمیایی موجود در سیگار، پلاک سختی را روی دندان ها ایجاد می کند که رنگ دندان ها را زرد می کند.

 

مواد موجود در سیگار حاوی باکتری هایی هستند که سبب تخریب لثه ها می شوند و بیماری های لثه را به وجود می آورند.

 

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، زردی حاصل از سیگار، با خمیردندان معمولی برطرف نمی شود و به راحتی از بین نمی رود. بلکه باید توسط دندان پزشک برداشته شود و اگر پس از مدتی این پلاک برداشته نشود، دندان های فرد آسیب می بینند و ممکن است فرد دندان هایش را از دست بدهد.

 

تشویق کنندگان را ترک کنید.

یک نظرسنجی اخیر گالوپ نشان داد که 74 درصد از افراد سیگاری مایل به ترک هستند و اکثر آنها تلاش کرده اند گذشته را ترک کنند. برای حمایت از کارکنانی که می خواهند سیگار را ترک کنند، برنامه های ترک سیگار در محل کار خود را ارائه دهید. برای جلوگیری از سیگار کشیدن کارمندان در هنگام تغییر، یک سیاست دخانیات رایگان ایجاد کنید که ممنوعیت سیگار کشیدن در اموال شرکت باشد.

سیگار کشیدن می تواند بر سلامت کارکنان و خط مشی کسب و کار شما تأثیر بگذارد، به همین دلیل است که به بهترین وجه برای کمک به خروج از کارکنان است.

 

 

گرچه آنها به عنوان غالبا به عنوان بقیه بدن محسوب نمی شوند، تأثیر سیگار کشیدن بر روی دندان و حفره دهان بخش مهمی از اطلاعات در فرآیند توقف سیگار است. همه می دانند که سیگار کشیدن برای سلامتی شما بد است، اما آیا می دانستید که مشکلی در دندانپزشکی نیز وجود دارد؟ گرچه گام های درستی در پیش گرفته شده است، اپیدمی تنفسی ادامه دارد. با این وجود، طبق گزارش وزارت بهداشت ایالات متحده و خدمات انسانی، فرصت های زیادی برای لگد زدن عادت وجود دارد.

چرا با تأثیرات شفاهی سیگار کشیدن مواجه می شوید؟ لبخند سالم برای اکثر بزرگسالان بسیار مهم است. اغلب اولین چیزی است که افراد متوجه می شوند زمانی که آنها برای اولین بار به کسی معرفی می شوند. و هیچکس نمی خواهد لبخند بزنند و یا رنگ آمیزی کنند، بجز اینکه نفس بدی را منتشر می کنند. مشکل این است که مسواک معمولی تنها نیمی از راه حل است؛ این لکه ها را حذف نمی کند و یا به طور خودبهخواهی هالیتوز را کاهش می دهد. علاوه بر این، به دنبال تمیز کردن دندان های مکرر می گردید. این بازدیدکنندگان می توانند یک گفتگو را ایجاد کنند که مسیری را برای خروج باز می کند.

اثرات سیگار روی دندان ها و حفره دهان

طبق گزارش انجمن بهداشت دهان و دندان آمریکا (ADA)، سیگار کشیدن و مصرف دخانیات سبب ایجاد دندانهای رنگی، نفخ بد و احساس سستی می شود. با گذشت زمان، سیگار کشیدن می تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کند و عوارض جانبی دیگری را شامل می شود که شامل کاهش توانایی پس از جراحی می شود. از این رو، سیگار کشیدن نیز یکی از مهمترین عوامل خطر مرتبط با بیماری صمغ یا پریودنتال است که سبب التهاب در اطراف دندان می شود. این تحریک می تواند بر استخوان ها و دیگر ساختارهای حمایت کننده تأثیر بگذارد و مراحل پیشرفته آن می تواند باعث از دست رفتن دندان شود.

استفاده از تنباکو - مخصوصا تنباکو بدون سیگار - باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان می شود که می تواند به علت فراوانی رگ های خونی و غدد لنفاوی در سر و گردن شما مهاجم باشد.

 

در نهایت، تأثیر سیگار کشیدن بر روی دندان ها می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود و چالش با دندانپزشکی ترمیمی باشد. از آنجا که تنباکو باعث تغییر رنگ دندان می شود، نتایج زیبایی شناختی این درمان همیشه ایده آل نیست - هر دو بیرونی و ذاتی است. علاوه بر این، رکود سیگار می تواند حاشیه های نامناسب روی تاج و سایر ترمیم ها را ایجاد کند.

 

 

 

 

 سیگار بر سلامت دهان


برای ارسال نظر وارد سایت شوید

چرا بنسر

85%

 رضایت از کیفیت

80%

اطلاع رسانی

90%

خرید آنلاین

91%

 در دسترس بودن

 

درباره ما

برند بنسر مفتخر است محصـولات بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهـی و مفید براي دهـان و دنـدان، پوسـت، مو و بدن عرضه نماید. بنسر با شـــعار " با لبـخند زندگی کنیـد " همـواره سعی در ارتـقاء کیفیت محصـــولات خـود و ارایـه آنهـا با قیمت بسیار مناسب، دارد .
        

تماس با ما

تهران،خیابان آفریقا، خیابان عاطفی غربی، پلاک 60،واحد 3
تلفن : 22050030_021/ 22650115_021
تلفن سراسری: 72263_021
فکس:22057801_021 
ایمیل: info@bencer.ir