ستون کناری سمت چپ

نخ دندان و مسواک کدامیک برای سلامت دهان و دندان موثرترند؟

نخ دندان و مسواک کدامیک برای سلامت دهان و دندان موثرترند؟

برای یک مدت طولانی، متخصصان دندان پزشکی استفاده از نخ دندان را بصورت روزانه به عنوان یک بخش ضروری از مراقبت های بهداشتی توصیه می کردند. طبق ۲۵ مطالعه ی برجسته را که در آنها ترکیبی از مسواک و نخ دندان و تاثیرات آنها در حذف پلاک بررسی شده بود، با یکدیگر مقایسه نمود.

به گفته متخصصان این انجمن، مطالعات مربوط به کارآیی نخ دندان قابل اعتماد نیستند، زیرا برخی از آنها تنها به مدت دو هفته انجام شده است و در این مدت کوتاه، احتمال بروز پوسیدگی دندان یا بیماری‌های لثه بسیار کم است و از سوی دیگر تعداد بسیار کمی شرکت کننده در این مطالعات حضور داشته اند.

پرفسور والمسلی از انجمن دندان‌پزشکی انگلیس گفت: استفاده از نخ دندان کمترین تاثیر را دارد. همچنین برای پاکسازی نواحی بین دندانی استفاده از “مسواک بین دندانی” مفیدتر است. با این حال استفاده از نخ دندان سودمند نیست، مگر در شرایطی که فاصله بین دندان‌ها به حدی کم باشد که استفاده از مسواک بین دندانی امکان‌پذیر نباشد.

پس از تقریبا ۴۰ سال، وزارت بهداشت و خدمات انسانی و وزارت کشاورزی آمریکا استفاده از نخ دندان را از دستورالعمل های خود برای آمریکایی ها حذف نمودند.

در پاسخ به این گزارش، تولید کنندگان نخ دندان قادر به ارائه شواهد علمی کافی نبودند. تولید کنندگان در حال حاضر بودجه ی جدیدی برای تحقیقات جامع برای تعیین اثرات نخ دندان در سلامت دهان و دندان اختصاص داده اند . از آنجائیکه ابتلا به بیماری پریودنتال و پوسیدگی دندان بیش از ماه ها و سالها به طول می انجامد، تحقیقات آینده به منظور سنجش تاثیر استفاده از نخ دندان بر سلامت پریودنتال، باید بر روی یک جمعیت بزرگتر و در یک دوره طولانی تر انجام شود. تا آن زمان، متخصصان دندانپزشکی چگونه باید با این موضوع مقابله کنند؟ آیا آنها یک جایگزین دیگر برای نخ دندان معرفی می کنند؟ دنتال تریبون بصورت آنلاین این پرسش را از سه متخصص بهداشت دهان و دندان پرسیده است.

آیا مسواک بین دندانی راه حل دیگری برای حفظ بهداشت دهان و دندان است؟

به گفته ی ارائه دهندگان مراقبتهای بهداشتی شرکت سوئیسی Curaden انتخاب یک پاک کننده بین دندانی مناسب و با استفاده از روش مناسب برای حفظ سلامت دهان و دندان مهم است. نخ دندان برای دندان های قدامی مناسب تر است، فضاهای باریک در بین دندانهای قدامی دسترسی مسواک بین دندانی را به این نواحی مشکل می کند. در حالت ایده آل، باید از نخ دندان برای فضاهای باریک بین دندان های قدامی و از مسواک بین دندانی برای دندانهای خلفی استفاده کرد. به گفته این شرکت سوئیسی، استفاده از مسواک بین دندانی بسیار موثرتر و آسان تر از نخ دندان است، اما به منظور جلوگیری از آسیب به لثه باید به آرامی از آن استفاده شود. مسواک بین دندانی، به جلوگیری از ساخت پلاک بین دندان ها که موجب پوسیدگی دندان، خونریزی لثه، التهاب لثه و پریودنتیت می شود، کمک می کند.

مسواکهای بین دندانی در حذف بقایای مواد غذایی بین دندانها و پلاک دندان موثر می باشند. از آنجایی که مسواک بین دندانی به بافت آسیب نمی زند، مسواکهای بین دندانی ما نه تنها توسط متخصصان دندان پزشکی در سطح جهان توصیه می شوند، بلکه همچنین برای بیماران تجویز شده و نحوه ی استفاده از آنها به هر بیمار به صورت جداگانه آموزش داده می شود. با توجه به Curaden، مطالعات متعدد نشان داده است مزایای استفاده از مسواک بین دندانی بیش از نخ دندان است، برای مثال، در تحقیقی با عنوان «مقایسه ی روش های مختلف بهداشت بین دندانی: مسواک بین دندانی در مقابل نخ دندان”، بیماران مبتلا به پریودنتیت از نخ دندان و مسواک بین دندانی برای کاهش پلاک در طی یک دوره ی شش هفته ای استفاده کردند. نتایج این تحقیق نشان داد حذف پلاک توسط مسواک بین دندانی به طور قابل توجهی بیش از نخ دندان است. علاوه بر این، به نظر می رسد پذیرش مسواک بین دندانی برای بیماران آسانتر است.
همه افراد می دانند نخ دندان چیست، اما تنها تعداد کمی مایل به استفاده از آن هستند زیرا از نحوه ی صحیح نخ کشیدن دندانها آگاه نیستند.

Edith Maurer ، متخصص سوئیسی بهداشت دهان با ۴۰ سال تجربه می گوید: نخ کوتاهی باید بین انگشتان نگه داشته شود و در فاصله ی بین دو دندان به سمت بالا و پایین حرکت داده شود اما در بسیاری از زمانها، این حرکت بخوبی کنترل نشده و سبب آسیب لثه ها می گردد و بنابراین به طور مداوم لثه زخمی می شود، اکثر افراد تصور می کنند نخ دندان برای خارج کردن باقی مانده ی غذا از فواصل بین دندان است نه تمیز کردن زیر خط لثه و چنانچه بطور صحیح استفاده نشود می تواند بسیار خطرساز باشد. اگر شما می خواهید لثه خود را حداقل در منطقه خلفی تمیز نمایید، مسواک بین دندانی ابزار مناسبی است.

کلید پیشگیری از مشکلات دهان و دندان آموزش بیماران به صورت فردی است.

به گفته ی کاترین شوبرت، متخصص بهداشت دهان و دندان: تمرکز ما باید بر فضای زیر سطح تماس دو دندان باشد، ما باید به دقت بین بیماری های لثه و پوسیدگی دندان افتراق قائل شویم. مسواکهای بین دندانی با توجه به خواص فضا پرکن آنها برای پیشگیری از بیماری های لثه موثرتر می باشند، شفت نازک و موهای بلندتر آن برای رسیدن به زیر نقطه ی تماس بین دو دندان که در آن پوسیدگی بیشتر رخ می دهد، مناسب تر است. مسواک بین دندانی اگر به درستی استفاده شود، می تواند از پوسیدگی دندان در زیر نقطه ی تماس دو دندان جلوگیری کند. البته، نخ نیز می تواند زیر نقطه ی تماس دو دندان را پاک نماید. با این حال، استفاده از نخ دندان فقط به دلیل معمول بودن آن و بدون توجه به تکنیک صحیح آن، نمی تواند از پوسیدگی پیشگیری کند.همچنین، استفاده از یک مسواک بین دندانی بدون آموزش مناسب نمی تواند به پیشگیری از بیماری لثه کمک کند. ما نباید فراموش کنیم که، یک نهاد دولتی یا انستیتوی بهداشتی برای تصمیم گیری در مورد بهداشت دهان و دندان افراد وجود ندارد، بلکه متخصصان دندانپزشکی باید کارآمدترین روش را برای هر یک از بیماران خود انتخاب کنند. کلید پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان آموزش افراد بصورت جداگانه است.

Elizabeth van der Ham ، متخصص بهداشت دهان و دندان در آفریقای جنوبی، موافق است که خود فرد باید به دقت بین مسواک بین دندانی یا نخ دندان یکی را انتخاب کند. او می گوید: نخ دندان در طول سالها به بسیاری از بیماران برای غلبه بر مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان کمک کرده است، مشاهدات بالینی در طول چندین سال استفاده از نخ دندان توسط بیماران، شواهدی قوی در مورد جایگاه نخ دندان در رژیم بهداشتی دهان و دندان ارائه نموده است. در سال ۱۹۶۵، پروفسور LOE و دیگران مطالعه ی معروف “التهاب لثه ی تجربی در انسان” را انجام دادند. نتیجه این بود که اگر ساختار دندان به اندازه کافی تمیز شود، التهاب لثه در ظرف دو هفته از بین می رود. بنابراین، ما به عنوان متخصصان دندان باید سه معیار را در هنگام انتخاب یک گزینه ی درمانی برای بیماران در نظر بگیریم: ابزار باید از طرف بیمار پذیرفته شود، به بافت سخت و نرم حفره ی دهان آسیب وارد نکند و باید در از بین بردن بیوفیلم و پلاک برای ایجاد یک وضعیت سالم در حفره دهان موثر باشد.

با این حال، نوع پاک کننده ی بین دندانی که یک نفر انتخاب می کند، مهم نیست، تقریبا دندانهای هر بیمار به طرز منحصر به فردی درمان می شود.

Van der Ham اظهار داشت: نخ دندان در مناطق قدامی و با برای تمیز نمودن دندانهایی با فاصله ی کم قابل قبول تر است و مسواک بین دندانی برای مناطق خلفی که دسترسی به آنها دشوار است، بهتر است. استفاده از نخ دندان برای مناطق مولر به دلیل مقعر بودن شکل ساختار ریشه موثر نیست. نخ دندان برای تاثیر گذاری و جلوگیری از بروز آسیب، به تکنیک و مهارت و چابکی بیشتری نیاز دارد. مسواک بین دندانی باید با در نظر گرفتن دندانها و شکل و اندازه ی دقیق فاصله ی بین دندانها انتخاب شود، مهمتر از همه اینکه، بیماران باید به طور مداوم آموزشهایی را دریافت کنند و رژیم بهداشت دهان و دندان خود را با نیازهای فردی و ترجیحات خود انطباق دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

نخ دندان و مسواک


برای ارسال نظر وارد سایت شوید

چرا بنسر

85%

 رضایت از کیفیت

80%

اطلاع رسانی

90%

خرید آنلاین

91%

 در دسترس بودن

 

درباره ما

برند بنسر مفتخر است محصـولات بهداشتی را با سالم ترین مواد اولیه گیاهـی و مفید براي دهـان و دنـدان، پوسـت، مو و بدن عرضه نماید. بنسر با شـــعار " با لبـخند زندگی کنیـد " همـواره سعی در ارتـقاء کیفیت محصـــولات خـود و ارایـه آنهـا با قیمت بسیار مناسب، دارد .
        

تماس با ما

تهران،خیابان آفریقا، خیابان عاطفی غربی، پلاک 60،واحد 3
تلفن : 22050030_021/ 22650115_021
تلفن سراسری: 72263_021
فکس:22057801_021 
ایمیل: info@bencer.ir